banner461
banner195

Turistik Tesisler Yaz Dönemlerinde Eleman Bulamıyor

Çalışma ve İş Kur İl Müdürü İlhan Temel, yaz dönemlerinde bölgedeki turistik tesislerin çalışacak eleman bulmakta büyük güçlükler çektiğine dikkat çekti.

 Turistik Tesisler Yaz Dönemlerinde Eleman Bulamıyor
16 Ağustos 2014 Cumartesi 11:07

banner143
banner134

 Turistik Tesisler Yaz Dönemlerinde Eleman Bulamıyor

NEVŞEHİR(MHA) Çalışma ve İş Kur İl Müdürü İlhan Temel, yaz dönemlerinde bölgedeki turistik tesislerin çalışacak eleman bulmakta büyük güçlükler çektiğine dikkat çekti.

Yaz dönemlerinde Kapadokya bölgesinin merkezi Nevşehir’de bulunan turistik konaklama tesislerinin sıkıntılarından birinin de çalıştıracak işçi bulamaması olduğunu dile getirirken, “8 bin 981’i erkek, 4 bin 669'u bayan olmak üzere kuruma kayıtlı 13 bin 65 kayıtlı işsiz bulunmakta. 2014 yılının ilk 6 ayında bin kişi işe yerleştirildi. İş Kur'a kayıtlı işsizlerin önemli bir bölümünü meslek sahibi olmayanlar ve ilköğretim mezunu olanlar oluşturuyor. İşsizlerin en yoğun olduğu yaş aralığı 20-44 yaş. İşsizlerin 7 bin 430’u ilköğretim, 3 bin 789’u ortaöğretim mezunu. Nevşehir’de en büyük sıkıntı vasıflı eleman bulunamaması, birçok sektörün vasıflı, yetişmiş eleman aradığı biliniyor. Özellikle yaz aylarında Nevşehir’de işsizliğin en düşük seviyeye iniyor. Turizm sezonunun açılmasıyla birlikte otellerin çalıştıracak eleman bulmakta zorlandığını tespit etmiş bulunuyoruz” açıklamalarında bulundu.  

Oteller vasıfsız personel bile bulamıyor

Kapadokya bölgesindeki Turizmciler,otellerin en büyük sıkıntıyı personel konusunda çektiğini bu sıkıntının ilerleyen yıllarda daha da büyüyeceğini ifade etti.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
üRGÜP - 4 yıl önce
bölgede o kadar otel var belki̇de dünyada eşi̇ benzeri̇ yok ama ortada öyle bi̇r durum var ki̇ otel yöneti̇mi̇nde bulunan otel sahi̇pleri̇ ne yazik ki̇ kali̇teli̇ elemandan zi̇yade mi̇ni̇ etek dekolte tutkusu i̇le yanip tutşuyorlar.eleman var otel yöneti̇mi̇,onli̇ne satişlar,mi̇safi̇r memnuni̇yeti̇ bunlarin hepsi̇nden so derece i̇yi̇ anlayan ama böyle bi̇r eleman zerre kiymeti̇ ve değeri̇ yok.maas 1000 tl 1500-2000 almak i̇sti̇yorsan bi̇lgi̇ne i̇hti̇yac yok sadece mi̇ni̇ etek ve dekolte olsun yeter... yarasi olan gocunsun.....
Avatar
davut yalçın - 4 yıl önce
12 saat asgari ücrete kimse çalışmaz tabiki.sizden ricam sgk ile birlikte iş yerlerini gizli denetlemeniz
Avatar
NEVŞEHİR - 4 yıl önce
asgari ücrete talim ettir ondan sonra eleman bulama kusurada bakma
Avatar
göremeli - 4 yıl önce
sen kendini iyi yetiştirme sonra kalk asgari üçreti beğenme kusura bakma beyim