banner461
banner195

Uçhisar'daki Otel İnşaatı Durduruldu

İlk kez FİB Haber’de gündeme taşınan ve Nevşehir gündemine bomba gibi düşen Uçhisar da ki büyük tartışmalara neden olan Otel inşaatı Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş tarafından durdurulduğu bildiirldi.

Uçhisar'daki Otel İnşaatı Durduruldu
21 Kasım 2012 Çarşamba 11:15

banner143
banner134

 Geçtiğimiz hafta sonunda Kapadokya'da peri bacalarının ortasındaki otel inşaatı ve bu inşaatın yapımına izin veren Anıtlar Kurulu Kapadokya Bölgesinden 100 kişilik bir grupla pretosto edilmişti.
Peribacaları Arasındaki Butik Otel İnşaatı Bugün İtibariyle Durdu
Vali Savaş İnşaatı durdurdu...

Önce Anıtlar Kurulu hizmet binası önünde Mevlüt Coşkun la görüşmek istenmiş sonrada inşaatın yanına giden protesto ekibi burada protestosunu sürdürmesi üzerine Nevşehir Valiliği harekete geçerek Uçhisar daki otel inşaatını durdurduğu bildirildi.Nevşehir Valiliği konu hakkında araştırma başlattığı bildiriliyor.

Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş, Kapadokya bölgesinin önemli turizm merkezlerinden biri olan Nevşehir merkeze bağlı Uçhisar beldesinde yapımı devam eden otel inşaatı ile ilgili olarak "Bugün itibariyle inşaatın yapımına uzman ekip araştırmasını tamamlayıp raporunu sununcaya kadar ara verilecek" dedi.

 

Unesco tarafından 1985 yılında hem doğal, hem de kültürel miras listesine alınan Kapadokya'da, en büyük peribacası olarak kabul edilen Uçhisar Kalesi'nin çevresine, yöreye özgü kayalar oyularak ve betonarme yapılar kullanılarak yapılan bir butik otelin inşaatıyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vali Savaş, bahsedilen projenin Nevşehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan onaylı ve Uçhisar Belediye Başkanlığı'ndan yapım izni almış bir proje olduğunu ifade etti.

 

Savaş, projenin uygulamaya başladığından bu yana gerek sivil toplum örgütlerinde gerekse duyarlı vatandaşlarda çevre ile ilgili bir takım kaygılar gözlendiğini söyledi.

 

Bu kaygılara yönelik bir yazılı müracaatın da bu güne kadar yapılmadığını belirten Savaş, "Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yöneticileriyle görüşmelerimizde bu konuda kamuoyunda bir kaygı olduğunu ifade etmiştim. Bu kaygılar, medyada da son dönemde yer almaya başladı. Bakanlığımız bu kaygıları duyduğu andan itibaren bir ön araştırma yapmıştı fakat, 19 Kasım tarihli Kültür Bakanlığı Müsteşarımızın bir yazısıyla Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nden uzman bir ekibin buraya gelip konuyu yerinde inceleyeceğini ve bu inceleme sonuçlanıncaya kadar inşaatın yapılmasına ara verilmesi yönünde bir talimat aldık. Bugün itibariyle inşaatın yapımına uzman ekip araştırmasını tamamlayıp raporunu sununcaya kadar ara verilecek" diye konuştu.

 

Vali Abdurrahman Savaş, önümüzdeki günlerde kente gelecek uzman ekibin, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun onaylamış olduğu ve yapım izni almış kaçak olmayan bir proje uygulamasını başka bir bakış açısıyla değerlendireceğini, ekibin raporunu kendisinin de merakla beklediğini sözlerine ekledi.


Konuya ilişkin tüm gelişmeleri FİB Haber de okuyabilirsiniz...


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
NECMİ UZUN - ANKARA - 6 yıl önce
ankarada yaşayan bir uçhisarli olarak göstermiş olduğunuz hassasiyete teşekkür ederim. uçhisar belediyesi tarafindan projelendirilen hali sahanin yeri evlerin arasindadir. buda çirkin durumlar ortaya çikaracaktir. bununda haber yapilmasini rica ederim. necmi uzun 05363183567
Avatar
Murat kılınçarslan - 6 yıl önce
uçhisar belediyesi, belediye başkanı sütten çıkmış akkaşıkmı?bu projeye nasıl müsaade etti? neden izin verdi?uçhisar halkı bu şahsı sorgulasın valilik sorgulasın.hatttaa savcılıkk sorgulasın?
Avatar
salih - 5 yıl önce
ıben uçhisarlı değilim ama yazları burda yaşıyorum ve bundan da mutluluk duyuyorum ama bu yapılan ihanet buna izin veren yerel yönetimlerdekilere yazklar olun diyorum kaç nesil ileriye ihanet ettiğinizi hesplayabilirmisiniz acaba......!!!!!!!!!ayrıca ben şöyle düşünüyorum bakanlık projeyi onaylar yerini sit değilmidir bunu yerel yönetime bırakır yoksa bakanlık nerden bilsin