banner461
banner195

Nevşehir Simidi Yedinizmi?

Nevşehir zengin kültürü ve damak tadı lezzeti eskilerden duyduğumuz kadarıyla o kadar çok renkliymiş ki.Aside,Bulamaç,Un helvası artık unutulmaya yüz tutmuş görünüyor.Özellikle çömlek peyniriyle beraber özden toplanan yeşil otlarıyla,çay yanında Bensimet(Nevşehir Simidi) olmadan olurmu hiç.

Nevşehir Simidi Yedinizmi?
14 Kasım 2012 Çarşamba 18:13

banner143
Nevsehir Simidi Besimet
İlgili Galeriye Git
banner134

 Gerçi biz kokusu nedeniyle yeni kuşaklar olarak tadını farklı bulsakta onun o kadar çok hastası varki.Tabi birde yine Nevşehir in leziz tahinli simidi.Tarihi ve ismi ilimizle özleşen Gerçek simit'e bazı yerlerde parmak simit yada NEVŞEHİR simidi denir.Bu simit şuan sadece NEVŞEHİR vilayetimizde yapılmakta.Fırıncı dostlarımın bana anlattığına göre;NEVŞEHİR simidi ve eskiden ekmeğin mayası nohut'un ıslatılmasıyla elde edilen özel bir mayayla yapılırmış.

 

Gevreğeise maya katılmaz sadece yoğrulan hamur,yuvarlak hale getirilerek,hazırlanan pekmezli suya daldırılır ve susama bezenerek,özel tavalarda pirilir.Ancak parmak simitdeki tat ve lezzeti vermez.Bugün malesef ekmekteğe katılan katkı maddeleri ve unlardan gelen özellikler ekmekteki lezzet,tat ve damak güzelliğini bozmuştur.Tabi bunların insan sağlığına etkilerini de işin uzmanları uğraşsın.Nemize lazım? başımız ağrır sonra...Bir çok hemşerimiz gurbette özlediği ve bazılarınında  NEVŞEHİR'e yolu düştükce ilk işi olarak  Nevşehir in meşhur Bensimet almak olur.Epeyce alıp,Poşetde ve buzdolabında saklayıp yeriz.Siz değerli kardeşlerimde tavsiye ediyorum.Afiyet,şifa olsun.Esen kalınız.

Nohut mayasından üretilmektedir.

Perhiz yapanlara ve şeker hastalarına çok iyi gelir

120 yıldır Nevşehir' in vazgeçilmez lezzetidir.

Tamamen tuzsuzdur.

Havasız ortamda 1 hafta veya 10 günde bayatlamaz.

Sadece Nevşehir ilinde üretilmektedir.

Ürün tamamen organiktir.

 

 

Sade de güzel olur ama çömlek piyniriynen de bi ayrı gayri olur.

Sabahınan saat 9 gibi varacan meteriste göğüş'lere veya mahir ağa'nın fırınına sıcak sıcak alacağan simidi, koyacağan arasına piyniri ahhh ahhh eski havuzlu kahvede olsaydı yerinde, ordanda çay içecadın ki...

 

 

Neyse kusura bakmayın arkadaşlar yazıdan dolayı, ben çok severim nevşehir simidini, şu an uzaklarda simit bulamasamda,

hayalini kurarken bari böyle yazayım dedim.

 

Ahmet:

eskiden misafir geldiginde annem hemen bizi meterise yollardi simit alir gelirdik yaninda peynir domates salatalik cay cok guzel olurdu pasta yapilmaz bu simit konurdu bu simitin tadi hic bir simit cesidine benzemiyor ben hersene gelirken getiriyorum arkadaslarimda cok seviyor


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Naciye temel - 4 yıl önce
oyle ozledimki bu nevsehir simit di yemegeli yillar oldu ben diyorum ki bir nevsehirli usta gelsede canadanin toronto sehrinde bir nnevsehir simt firini acsa boylece dunyaya da yailsa tadi lezetti :-)
Avatar
Bayram Ulkat - 5 yıl önce
önce simidimizin adını doğru yazalım. bensimet veya peksimet olması doğru olur diyorum. bu yazıyı yazan arkadaşımız nevşehir dışıhda yaşıyor ve epeycede uzak kalmış zannederim. nevşehir'in neleri yok oldu neleri. az kaldı buda yok olacak. türkiyenin her yöresinin yiyecek ve içecekleri burada nevşehire ait ne kaldıki. tahinli ekmeğimizde yok olmak üzere. tahinli ekmeğimizde yerini kıvıtmalı pastahane işi tahin bulaşıklı çıtır çıtır dişina şeker değen ekmeklere bıraktı yerini. suçta bizim kabahatte bizim almayalım efendim benim tahinli ekmeğimden başkasını almayalım.geçenlerde bir yazınızda nevşehirli olunmaz nevşehirli doğulur demiştiniz keşke nevşehirli doğmasaydım.