14 Mayıs'ta gerçekleştirilecek 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimine ilişkin AK Parti Nevşehir İl Başkanlığı'nda 13 Mart Pazartesi günü başlayan aday adaylığı başvuru süreci 22 Mart’ta sona erdi. Yoğun bir şekilde geçen başvuru sürecinin ardından 45 kişi aday adaylığı için başvurdu.

Bunlardan 43'ü bugün yapılacak temayül yoklamasına katılıyor. Temayül yoklamasında mecvut Milletvekilleri Mustafa Açıkgöz ile Yücel Menekşe katılmayacaklar.

Nevşehir Kapadokya Sanat ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen, e-temayül yoklaması bu yıl ilk kez online olarak düzenleniyor.

Teşkilat üyelerinin mecliste görmek istedikleri milletvekili adayını belirleyeceği temayül yoklaması Kapadokya Sanat ve Kültür Merkezinde başladı. Oy kullanma işlemleri salonda kurulan bilgisayar sistemi üzerinden elektronik ortamda gerçekleşiyor.

Temayül yoklamasına AK Parti Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu ve AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş'te görevli olarak katılıyor.

Süreç nasıl işleyecek?

Temayül yoklaması sonrası, temayül yoklamalarından çıkacak sonuçlar, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ile Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyelerinden oluşturulan ve 27 Mart'ta çalışmaya başlayacak alt komisyonlara sunulacak.

LİSTE 11 NİSAN'DA KAMUOYUNA AÇIKLANACAK

Milletvekili aday listesinin belirlenmesi için alt komisyonların yapacağı değerlendirmelerin ardından nihai karar, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığındaki üst komisyonca verilecek.

Üst komisyon 3 Nisan'da çalışmalarına başlayacak.

Nihai milletvekili aday listeleri, 9 Nisan'a kadar Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) teslim edecek.

AK Parti, 11 Nisan'da düzenleyeceği milletvekili aday tanıtım toplantısıyla bu isimleri kamuoyuna açıklayacak.