AK Parti Genel Merkezi milletvekili listelerini oluşturmak için 14 ayrı komisyon kurdu. Komisyonlar, önümüzdeki günlerde milletvekili aday adaylarını mülakata çağıracak. Komisyon üyeleri ve hangi illerden sorumlu olacakları belli oldu.

Nevşehir 6. Komisyonda

AK Parti, geçtiğimiz Cumartesi günü 81 ilde eşzamanlı gerçekleştirdiği temayül yoklamasını tamamladı. Milletvekili aday adayları için temayül yoklamasının ardından komisyonlar kuruldu. 5’er üyesi bulunan 14 komisyon, milletvekili aday adaylarını mülakata çağıracak ardından eleme yapacak.

Aralarında Nevşehir'inde içinde bulunduğu Balıkesir ,Yozgat ,Kırıkkale,Samsun ,Tokat,Sivas ,Kırşehir ve Nevşehir illeriden 375 aday adayını dinleyecek olan komisyon üyeleri Nurettin Canikli, Hasan Sert, Fatoş Gürkan, Emir Yasin Kekeç ten oluşuyor.

Buna göre Nevşehir’den toplamdaki 45 aday adayıyla Nurettin Canikli başkanlığında oluşturulan komisyonda yer alan İstanbul Milletvekili Hasan Sert, Adana Milletvekili Fatoş Gürkan, Kayseri milletvekili Emir Yasin Kekeç görüşme gerçekleştirecek.

PERŞEMBE 13’TE BAŞLAYIP 18’DE SONA ERECEK

Nevşehir'den 45 müracaatın yapıldığı aday adayları alt komisyonda teker teker dinlenecek. Alfabetik sırayla dinlenecek aday adaylarının mülakatı saat 18’e kadar devam edecek.  Mevcut vekiller ve MKYK üyleri katılmayacaklar.

HANGİ SORULAR SORULACAK?

Nurettin Canikli Başkanlığında oluşturulan Mülakat komisyonu aday adaylarına şu soruları soracak:

1- Neden siyaset yapmak istiyorsunuz? 

2- Neden Ak Parti’yi seçtiniz? 

3- Aday olmak istediğiniz bölge ile ilgili ne gibi projeleriniz var? 

4- Parti için ne yapabilirsiniz? 

Komisyon üyeleri bu soruların ardından “siz olmazsanız kimi listede görmek istersiniz?” sorusunu yönelterek öne çıkan isimleri belirleyecek.

SAYI AZALTILIP ÜST KOMİSYONA BİLDİRİLECEK

Alt komisyonun mülakatta görüştüğü isimler değerlendirildikten sonra bazı isimler eklenerek sayı azaltılıp üst komisyona havale edilecek.
Üst komisyon da alt komisyondan geçen isimlerle ilgili anket yapacak. Yapılan anket sonuçları ve raporlar üst komisyona iletilecek.