III. Uluslararası Avanos-Kapadokya Dünya Halk Dansları Festivali dünyanın farklı ülkelerinden gelen dans gruplarının birbirinden renkli performansları ve vatandaşlarımızın coşkulu katılımı ile başladı.

Avanos Belediyesi’nin kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Uluslararası Avanos Kapadokya Dünya Halk Dansları Festivali, 9 ülkeden 600 dansçının gösterileri büyük beğeni topladı.

Avanos Belediyesi tarafından bu yıl 3.cüsü düzenlenen Uluslararası Halk Dansları Festivali kortej yürüyüşü ile başladı.

Avanos Belediyesi'nin bu yıl 3.cüsünü düzenlediği 28-29 Temmuz 2023 tarihinde 2 gün sürecek Uluslararası Avanos Kapadokya Halk Dansları Festivali başladı.

Festivale 9 ülkeden 600 dansçı katıldı.

Festival kortej yürüyüşü ile başladı, çarşı merkezi Cumhuriyet meydanından başlayan kortej yürüyüşüne, Avanos Belediye Başkanı Celal Alper İbaş, Moldova Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Dmitri Croitor,Moldova Laloveni Belediye Başkanı Sergiu Armașu,Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok, birim müdürleri, meclis üyeleri, vatandaşlar, Türkiye, Romanya, Bulgaristan, Moldova, Gürcistan, Kanada, Hindistan, İran ve Kazakistan olmak üzere 9 ülkeden 600 dansçı katıldı. Renkli görüntülerin yaşandığı kortejde dansçılar ülkelerine özgü folklor kıyafetleri ile yürüdü. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği coşkulu yürüyüş Avanos amfi tiyatroda son buldu. Daha sonra 9 ülkeden gelip birbirinden güzel danslarını Avanoslular için sergileyen dansçılar vatandaşlar tarafından büyük alkış aldı.