Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı Bahçeli köyü sakinleri, köylerinde bulunan ve zaman zaman saldırgan davranışlar da sergileyen başıboş sokak köpeklerinden dert yanıyor.

Ürgüp ilçesine bağlı Bahçeli Köyü’nde bir süredir koyun, ördek ve tavuk gibi hayvanlar telef oluyor. Köy halkı, saldırıların sorumlusu olarak bölgede sürü halinde dolaşan başıboş köpekleri gösteriyor. 

Daha önce tavuk ve ördeklerini telef eden sokak köpekleri Bahçeli Köylülerinin başına bela oldu. Şimdide başıboş köpeklerin saldırıları sonrası süs köpeği ile bir koyunun telef olduğu dile getirildi.

Bahçeli Köyü’nde yaşayan Hacı Tosun, www.fibhaber.com'a yaptığı açıklamasında; "Gece 01.00 ile 03.00 saatleri arasında başıboş sokak köpekleri komşumuzun Esmeray adlı süs köpeğini ve koyununu parçaladı. Aynı zamanda 2 adet ördek parçaladılar. Çiftliğimizdeki açık besindeki danalarımıza saldırdı. Artık kendi can güvenliğimizden korkuyoruz. Çocuklarımız artık sokağa çıkarken tedirginiz. Köyümüzde köpek sayısı her geçen gün çoğalmaya devam ediyor. Yetkililerden biran önce bu sorunumuza çare bulmasını bekliyoruz" dedi.

Bahçeli köyü sakinlerinin sokak köpeklerinden dolayı mağduriyet yaşadığını ifade eden Köy Muhtarı Mustafa Özata'da; ‘Sokak hayvanları köyümüze özellikle çevre İl ve İlçelerden atılmaktadır. Köy halkımız hayvan sever bir toplumdur fakat bu sorunun üstesinden gelemiyoruz. Başta yaşlı ve çocuk kesimi bu durumdan oldukça mağdur olmaktadır. Özellikle dışarıdan başıboş hayvan bırakılması ile mücadele konusunda köyümüzün imkanları yetersiz kalmaktadır. Hiç bir canlı zarar görmesin fakat belli bir yerden sonra önlem alınmaz ise sorun çığ gibi büyüyor. Halkımız ve Muhtarlığımız Devletimizin imkanları doğrultusunda bu sorunların çözülmesini istemektedir. Acil bir önlem alınmazsa köpek saldırılarında daha kötü bir sonuç olabilir yetkililerden yardım bekliyoruz” ifadesinde bulundu.