Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı,  Nevşehir'in Gülşehir İlçesinde AR-GE laboratuvarında geliştirilen yerli ve milli 23 tescilli patates çeşidinin bulunduğu doku kültürü laboratuvarında incelenmelerde bulundu.

Bakan Yumaklı'ya, Nevşehir Valisi Ali Fidan, Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, AK Parti İl Başkanı Ali Kemikkıran, İl Müdürü Özgür Memiş ve İl Protokol üyeleri eşlik ettiler.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Doğa Tohumculuk A.Ş.yi ziyaret etti.Bakan Yumaklı'ya ziyaretlerinde Doğa Tohumculuk A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Karahan ve  Genel Müdür Çağatay Özdil karşıladı.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı burada yerli patates tohumu üretimi amacıyla ıslah çalışmaları yapan doku kültür laboratuvarında gezi ve incelemelerde bulundu.

Doğa Tohumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Karahan’ın ev sahipliğinde yapılan gezide, Bakan Yumaklı Doğa Tohumculuk’un doku kültürü tesisleri, yer altı depoları ve fabrikayı ziyaret etti.

Yerli patates tohumu üretimi amacıyla ıslah çalışmaları yapan laboratuvar ziyaretinde Nevşehir Tarım ve Orman İl Müdürü Özgür Memiş, Tarım Bakanı İbrahim Yumaklı, beraberindeki heyet ve il protokol üyelerine bilgilendirmelerde bulundu.

Yakup Karahan daha sonra firma bünyesinde faaliyet gösteren  Doğa Frozen Food Dondurulmuş Parmak Patates Fabrikasını gezdirdi. Karahan, Bakan Yumaklı'ya; patates kabul ve kalite analizleri, ön yıkama ve taşlama, soyum, seçme ve kesme, eleme ve haşlama, kurutma, ön kızartma, soğutma ve şok dondurma ile paketleme işlemlerinin yapıldığı fabrika hakkında bilgi verdi.

Türkiye’nin ilk yerli tohum üretim firması olduklarını belirten Yakup Karahan, patates tohumu ithal eden ülkemizin bu ihtiyacını karşılamak içinde firma bünyesinde kurdukları Modern Doku Kültürü Laboratuvarlarında tohum üretimi ile dışa bağımlı olmadan ‘Tohum - Tarımsal Üretim ve Sanayi’ zincirinin tüm aşamalarını kendilerinin gerçekleştirdiklerini belirtti. 

Başarılı çalışmalarından dolayı Doğa Tohumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Karahan’a teşekkür eden Bakan Yumaklı, "Tohumdan hasada inovasyonun ve girişimcilerimizin her daim yanındayız.  Nevşehir’de ziyaret ettiğimiz tesiste AR-GE laboratuvarında geliştirilen yeni çeşitler dünya ile rekabet ediyor. Ayrıca doku kültürü laboratuvarında tohumlukların ana materyalleri üretiliyor. Yerli ve milli 23 tescilli patates çeşidi bulunan tesis, sertifikalı patates tohumluğu üretimiyle ülke ekonomimize katma değer sağlıyor. Anadolu’nun saklı kalan başarı hikayelerinden birine imza atan girişimcimizi tebrik ediyorum" dedi.