2. Uluslararası Pomza ve Perlit Sempozyumu  7-8-9 Eylül 2023 Tarihlerinde Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde gerçekleştirilecektir.
Nevşehir Hacı Bektaş Veli üniversitemiz öncülüğünde ve Bims Sanayiciler Derneğimiz katkılarıyla düzenlenecek olan sempozyuma, Yurtiçi ve yurtdışından bir çok akademisyen, bilim adamları, sanayiciler katılacaktır. 
Sektörümüze büyük katkı sağlayacak sempozyumda bir çok akademisyeni n bildiri ve sunumlar yapacaktır. Nevşehir ,Kayseri, Bitlis, Van, Iğdır, Erzurum, Isparta, Manisa’dan sanayicilerimiz katılacaktır.
 Pomza dünya rezervlerinin % 50 si ülkemizde bulunmaktadır. İnşaattan  Tekstile, kozmetikten tarıma, savunma sanayinden yalıtıma kadar, bir çok farklı sektörde kullanılmaktadır. Ülke ekonomisine yıllık 100 milyar TL üzerinde katkı sağlanmakta, 15 bin kişi istihdam ve 50 mil yon dolar ihracat gerçekleştirilmektedir.  
Pomza ve Perlit madenlerimizin daha katma değerli ürünler haline getirmemizde büyük katkılar sağlayacak Sempozyuma tüm pomza, bimsblok , perlit ve sektör temsilcilerimizi davet ediyoruz. 
Sempozyum Açılış oturumu ; 7 Eylül Perşembe günü Saat 09.30 da Nevşehir Üniversitesi Kültür Merkezinde gerçekleştirilecektir.