Lokal Endemik bir tür olan Avanos Keveni dünyada sadece Nevşehir'in Avanos İlçesinde yayılım gösterdiğini biliyor muyuz?

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce yürütülen "Tür koruma eylem planı" kapsamında ilimiz Nevşehir endemiklerinden Avanos keveni (Acantholimon avanosicum ) izleme çalışmaları devam ediyor.

Çalışma kapsamında Avanos Keveni’nin korunarak gelecek nesillere aktarılabilmesi hedefleniyor.

Anadolu'ya özgü dikenli bir bitki olan bu bitkilerin kar dikeni ve çoban yastığı (acantholimon) sınıfından olduğu, bu tür bitkilerin özellikle kıraç alanlarda sağlam kök saldığı, bunun da erozyonla mücadele açısından büyük önem taşıdığı ifade ediliyor. Ayrıca bu tür bitkilerin ülkede neslinin tükenmekte olduğunu dile getiren uzmanlar Nevşehir'dekine ''Avanos'' (Acan tholimon Avanosicum) adı verildiğini ifade ediyor

Erozyonla mücadeleden Tıp ve Eczacılığa...

Şifalı bitkiler arasında sayılan geven otunun faydaları saymakla bitmez.

ACANTHOLIMON( KARDİKENİ/ KEVEN):Yastık formunda, yaprakları iğne uçlu, sivri ve sert, her dem yeşil ve çiçekli çalı görünümünde gövdeli bir bitkidir. Bazen çiçekli kurutulmuş hali çiçek kısımları kuruduktan sonra da dökülemediği için süs bitkisi ve taşlı bahçe bitkisi olarak da kullanılır.