Sosyal medya platformu Twetter’da tarihi fotoğrafları paylaşan Nadide Fotoğraflar hesabından, 1955 yılında Nevşehir'in Uçhisar kasabasında çekildiği belirtilen bir fotoğraf paylaşıldı.

20 Temmuz 1954 Nevşehir'in il oluşundan bir yıl sonrası 1955'te çekilen Uçhisar hatırası bu fotoğraf sosyal medya hesaplarında büyük ilgi topluyor.

Twetter’da paylaştığı fotoğraflarla dikkat çeken Nadide Fotoğraflar hesabında bu kez Uçhisar'da çekildiği belirtilen bir fotoğraf paylaşıldı. 1955 yılında Uçhisar'da bir bayram günü olduğu belirtilen fotoğrafla ilgili şu detaya yer verildi:

Fotoğrafın açıklamasına şöyle yazılmış: "1955 yılında Uçhisar'da bir bayram günü mütevazi yer sofrası etrafında buluşan aile fertleri. Sofrada salatalık dışında neler gözünüze çarpıyor?"

Paylaşımın altında ise yapılan şu yorumlar dikkat çekti;

-Bu sizin bildiğiniz anlamda bir yer sofrası değil bu bayram sinisi bizim oralarda bayramda gelen misafire sininin içerisinde çeşit çeşit kuruyemiş,meyve, baklava,sütlaç gibi şeyler ikram edilir.Bu ailenin bayram sinisi(büyük yuvarlak tepsi)

-Mutluluk, kanaat, saygı, paylaşma, iki kişinin bile sığmadığı küçük masaya 11 kişinin sığması ve gününüzde hasret kaldigimiz daha birçok şey göze çarpıyor...

-Bu yer sofrasında gerçek olan tek şey aile müessesesinin temeli olan saygı. Muhtemelen çekim yapmak için Uçhisar'ın en varlıklı ailesini seçmişler ancak onların dahi sofrasında tam manasıyla yiyecek bir şey yok.

-Şimdilerde sofralar dolu insan yok

-Yemek sofrası değil bu, atıştırma gibi bir şey. Eskiler çoğunlukla kendi mahsullerini yedikleri için atıştırmalıkları da hıyar, kayısı falan. Kuruyemiş yok haliyle misafire de böyle şeyler ikram edilirdi.

-Bi süreliğine de olsa beni aldı götürdü bu fotoğraf karesi...

-1955'e göre gayet iyi bence benim çocukluğumda bunları bile bulamıyorduk...

-Altlarındaki kilimin desenleri ne çok şey anlatıyor her bir desen bir Tarih..

3 kuşağı buluşturan bayram sofrası fotoğrafı görüntüsünde, bahçeden toplanan salatalık, leblebi, elma