Türk Sağlık-Sen Nevşehir Şube Başkanı Turgay Çetin, banka promosyonlarının güncellenmesi ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Çetin, yapmış olduğu açıklamada;

“Yüksek enflasyon nedeniyle banka promosyonlarını çok düşük kalmıştır. Sağlık çalışanları büyük kayba uğramıştır.

Çalışanların satın alma gücü iyiden iyiye zayıfladı. Artık zorunlu temel ihtiyaç maddelerini karşılayamaz hale geldiler.

En kötü ev kirası 15 bin lira oldu. Zorunlu bir küçük market alışverişi sepeti 3 ile 5 bin lira dolmaya başladı. Yoksulluk sınırı arttı. Bu şartlar altında geçim sıkıntısı daha ağır şekilde hissedilmeye başlandı.

İfade ettiğimiz bu ağır şartlar, illerde Sağlık teşkilatlarında yapılan banka promosyon sözleşmelerinin yenilenmesini zorunlu hale getirmiştir. Promosyon güncellenmesi için, Olayın hukuki boyutlarını da araştırıyoruz.

Önceden yapılmış banka maaş promosyonları, sağlık çalışanlarına kayıplar yaşatıyor. Sağlıkta banka promosyon güncellemesinin bir an önce yapılması gerekmektedir. Sağlık çalışanları bu anlamda kayıplar yaşamaktadır ve bunun bir an önce telefi edilmesi gerekmektedir.

Önceden yapılan banka promosyonları acilen güncellenmelidir. Güncellenmede sıkıntı yaşanıyorsa da sözleşme tek taraflı fesih edilmelidir. Bankaların kar oranları her geçen gün yükselirken, sağlık çalışanlarının kayıpları artıyor. Maaş promosyonlarının güncellenmesi için yasal prosedür neyse bir an önce bu konuda adımlar atılmalıdır.

Türk Sağlık-Sen Nevşehir Şubesi olarak bu konuyu hukuki boyutlarıyla inceletiyoruz. Bu konunun çözüne kavuşması için girişmişlerimiz ve araştırmalarımız sürüyor. Sağlık çalışanlarına maaş güncellemesi konusunda da müjde vermek istiyoruz. Maaş güncellemesi için elimizden gelen bütün çabayı sarf ediyoruz” dedi.