DSİ 12. Bölge Müdürü Rahmi Şahin Nevşehir'in Derinkuyu ilçesinde devam eden tarla içi geliştirme çalışmalarını inceleyerek bilgi aldı.

Nevşehir’in Derinkuyu İlçesinde Arazi Toplulaştırma çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda, Derinkuyu'da 2017 yılında 172 bin 520 dekar Arazi toplulaştırma tescili yapılmış olup eksik kalan ulaşım yolu ve taş toplama imalatların yapımına devam edilmektedir.

Nevşehir ili, Derinkuyu ilçesi, Doğala ve Suvermez köyleri ile Yazıhüyük beldesinde 355 km stabilize malzemeli tarla içi ulaşım yolu tamamlanmış olup halihazırda 60.000 mtaş toplanmıştır.

Söz konusu alanda taş toplama işinin halen devam ettiği projede DSİ 12. Bölge Müdürü Rahmi Şahin projeyi bitirmek için adeta zamanla yarıştıklarını söyledi. Çalışmaların, 2024’ün ilk yarısında tamamlanmasını hedeflediklerini açıkladı.

Derinkuyu İlçesi Doğala ve Suvermez Köyleri’nde şu anda taş toplama işinin devam ettiğini vurgulayan DSİ 12. Bölge Müdürü Rahmi Şahin,” 355 km stabilize malzemeli tarla içi ulaşım yolunu tamamladık ve 60.000 mtaş toplandı. Çalışmalarımız kış mevsiminde de aralıksız devam ediyor.  2024’ün ilk yarısı ile birlikte projeyi bitirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Arazi toplulaştırmasıyla elde edilen düzenli tarım parselleri, sulu tarımın yaygınlaşmasına olanak tanıyarak sulama maliyetlerini düşürüyor. Bu da çiftçilerin gelirini artırarak yerel ekonominin canlanmasına katkı sağlıyor.

Nevşehir Derinkuyu’da 172 bin 500 dekar alanda arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetlerinin tamamlandığını ifade eden DSİ 12. Bölge Müdürü Rahmi Şahin“  Arazi toplulaştırması projeleri ile birlikte bölgedeki çiftçilerimizin ekonomik durumlarını güçlendirmeyi, tarımın sürdürülebilirliğini artırmayı ve bölgesel kalkınmaya önemli bir katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.