Nevşehir Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü "Evim Yuvan Olsun" kampanyası ile ilgili merak edilenleri cevaplandırdı.  

Konuya ilişkin yapılan açıklamada; "Kamu misafirhanelerinin kullanımı, konteyner kentlerin kurulumu yanında afetzede vatandaşlarımızın geçici barınma ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için "Evim Yuvan Olsun" yardımlaşma kampanyası başlatılarak, www.evimyuvanolsun.org adresinde duyuruları yapılmıştır. Kampanya çerçevesinde vatandaşlarımız kullanmadığı evlerini bedelsiz ya da rayicine göre indirimli bedelle afetzedelerin kullanımına verebilmekte ya da kiralanacak konutlar için kira bağışı yapabilmektedir. 

Duyurusu yeni yapılmış olmasına karşın vatandaşlarımızın yoğun ilgisi ile örnek bir dayanışmaya vesile olan kampanyanın yürütümünde; 

Vatandaşlarımız ve Kampanyaya Destek Veren Emlak Sitelerince: Evlerini bedelsiz ya da indirimli bedelle afetzede ihtiyaç sahiplerine sunabileceklerini düşünen ev sahipleri, kampanyaya destek veren emlak sitelerinin web sayfalarından ya da 112 Acil Çağrı Merkezlerini arayarak kampanya başvuru formunu dolduracaklardır. 

Sistemine kampanyaya başvuruları düşen emlak sitesi tarafından ev sahibi ile iletişime geçilip, müracaat bilgileri doğrulanarak Bakanlığımız Bilgi Teknolojileri Genel Müdürlüğüne iletecektir. 

Bilgi Teknolojileri Genel Müdürlüğünce: Emlak sitelerince iletilen doğrulanmış bilgiler tasnif ve raporlaması yapılarak, bilgi ve koordinasyon için AF AD Başkanlığına, konutların kullanıma uygunluğunun tespiti, yerleştirme ve takibi için konutların bulunduğu Valilik/Kaymakamlıklara iletilecek ve www.evimyuvanolsun.org sitesinin tasarım ve duyurularının güncelliği takip edilecektir. 

Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünce: Evim Yuvan Olsun yardımlaşma kampanyası için hazırlanarak kullanılacak olan "Evim Yuvan Olsun Yardımlaşma Kampanyası Kira Sözleşmesi" ve "Evim Yuvan Olsun Yardımlaşma Kampanyası Afetzede Konut Kullanım (Ariyet) Sözleşmesi"nin uygulanması sürecinde ortaya çıkabilecek tereddütlerin giderilmesi ile hukuki ihtilaflara ilişkin adli ve idari süreçlerin takibi yapılacaktır" denildi.