banner461

Hacıbektaş Resmi Töreni Yarın

Yılda ortalama 500 bin kişinin ziyaret ettiği Hacı Bektaş-ı Veli Müze ve Külliyesi etkinlikler boyunca ücretsiz ziyaret edilecek.

banner15
Hacıbektaş Resmi Töreni Yarın
15 Ağustos 2013 Perşembe 12:34

banner517
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Yılda ortalama 500 bin kişinin ziyaret ettiği Hacı Bektaş-ı Veli Müze ve Külliyesi etkinlikler boyunca ücretsiz ziyaret edilecek.

Alevi Bektaşi inancında önemli bir yere sahip olan 5 adet büyük taş parçasının bulunduğu Beştaşlar bölgesinde, belediye, dernek ve vakıflar, konaklama için 300'den fazla çadır kurdu.

Konuk Alevi ve Bektaşiler, Hacı Bektaş-ı Veli'nin türbesinin bulunduğu, 1964 yılında müzeye çevrilen Hacı Bektaş-ı Veli Dergahı'nı ziyaret ediyor, bahçesindeki Aslanlı Çeşme'den akan suyu içiyor. İnanışa göre, 3 kurnalı mermer aslan heykelinin ağzından akan su birçok hastalığa iyi geliyor ve içenlere huzur veriyor.

Hacıbektaş'a gelenler, şifa için bu çeşmenin suyunu, yanlarında getirdikleri bidonlara doldurup evlerine de götürüyor.

Türkiye'nin ve dünyanın dört bir tarafından etkinlikler nedeniyle Hacıbektaş ilçesine  gelen Aleviler, Çilehane ve Beştaşlar bölgesinde adak kurbanlar kesip, lokma dağıtıyorlar. 

Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, hazırlıkların oldukça yoğun geçtiğini, organizasyonun tamamını üstlenen çalışma grupları oluşturulduğunu söyledi.

Vatandaşların ilgisinin oldukça yoğun olduğu törenlere 10 gün kala insanların ilçelerine gelmeye başladığını anlatan Selmanpakoğlu, son 1 haftada ise sadece Çilehane bölümünü 13 bin kişinin ziyaret ettiğini ifade etti.

Anma programının yapılacak etkinliklerle bu yıl da dolu dolu geçeceğini, amaçlarının Hacı Bektaş-ı Veli'nin fikirlerini, dünya görüşünü en iyi şekilde insanlara anlatmak olduğunu kaydeden Selmanpakoğlu, "Hacı Bektaş-ı Veli'yi anarken onun Anadolu'ya geldiği andan itibaren Anadolu'daki ulusal birliği nasıl sağladığını, dağılan beylikleri nasıl bir araya getirdiğini, Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluş dönemindeki ve sonrasındaki yaptıkları düzenlediğimiz etkinliklerle insanlara bir kez daha anlatılacak" dedi.

15 Ağustos'ta başlayacak olan Hacı Bektaş-ı Veli Anma Kültür ve Sanat Etkinlikleri'nin ilk gününde Kartal Cem Evi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Saçlı başkanlığında düzenlenecek olan panelde  "Yurt dışında Alevi-Bektaşiliğe Bakış", "Dedeler örgütlenmeli mi ? Ortak payda ne olmalı" konularında sunumlar gerçekleştirileceğini ve 4 gün devam edecek etkinlikler boyunca her gün farklı konularda panellerin düzenleneceğini anlatan Selmanpakoğlu  ayrıca 32 ressamın resimlerinden oluşan bir karma sergi de açacaklarını söyledi.

Törenlerin resmi açılışının 16 Ağustos'ta gerçekleşeceğini ve  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun çok sayıda milletvekili ile açılışa katılacağını belirten Selmanpakoğlu,  "Her yıl Kültür ve Turizm Bakanı bulunur veya bir bakan onun adına bulunurdu. Bu yıl kimin geleceği konusunda bize henüz kesin bir bilgi ulaşmadı. Ama en azından biz Kültür ve Turizm Bakanı'nın gelmesini bekliyoruz" diye konuştu.

Selmanpakoğlu, her akşam Cumhuriyet Meydanı'nda konserler olacağını Edip Akbayram, Sabahat Akkiraz, Ali Mahsuni, Oğuz Aksaç gibi ünlü sanatçıların sahne alacağını da sözlerine ekledi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.