Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, İstanbul Doğala Köyü Dernek Başkanı Ercan Deveci ve Derinkuyu ilçesine bağlı Doğala Köyü Muhtarı Yılmaz Erikçi‘yi makamında kabul ederek, dernek faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

Vali Becel, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Dernek Başkanı ve köy muhtarına çalışmalarıda kolaylıklar diledi.

Nevşehir'in tarihi kervan yolunda bir türkmen köyü; Doğala köyü

Doğala, Nevşehir ilinin Derinkuyu ilçesine bağlı bir köydür. Köy 1926 yılından beri aynı adı taşımaktadır.

Köy; Nevşehir il merkezine 45 km, Derinkuyu ilçe merkezine 15 km uzaklıktadır. Köyün iklimi, şiddetli Karasal iklim etki alanı içerisindedir. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. 

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyde 1 camii, 1 muhatarlık binası vardır. PTT şubesi yoktur. Köy yakınlarında sağlık ocağı bulunmaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Derinkuyu Doğala Köyü, değişik kültürlerin kendine yerleşim alanı seçtiği, harman olduğu köylerimizden birisidir. Selçuklu yol güzergahı üzerinde kurulmuş olup Doğala Han diye bilinen ama yeterince korumadığımız bir kervansarayda bu köyümüzdedir. Selçuklulardan önce bölge de Hıristiyan ahalinin yaşadığına dair tarihsel kalıntılar mevcuttur.

Anadolu’nun Türkleşmesi ve Müslümanlaşması için çabalayan ve “Horasan Erenleri” olarak bilinen Baba Yusuf mevcut belgelere göre bu köyde yaşamıştır. Baba Yusuf ’un Horasan’dan bu bölgeye gelen yedi kardeşten biri olup, bugünkü Nevşehir Derinkuyu ilçesine bağlı Doğala köyünün kuzeydoğusundaki Erdaş Dağı civarında yaşadığı şeklinde bir inanış vardır.

Diğer kardeşlerinin ise Âşık Dede, Hicim Baba, Ese Dede, Karaşık Dede ve Ramazan Dede olduğu kabul edilmektedir.( Ali Kozan,Sözlü ve Yazılı Tarihe Göre Nevşehir Bölgesinde Horasan Erenleri Olarak Bilinen Şahsiyetler,Türk Kültürü ve Hacı Bektaşi Veli Araştırma Dergisi Gazi Üniversitesi, 2012/61) Baba Yusuf mezarı, Derinkuyu sınırları içerisinde Doğala Köyü yakınlarında yer alan ErdaşDağı’nda büyük taşlardan oluşan genişçe bir alandadır.

Türbe mezarının kitabesi olmayan, define avcıları tarafından kazılmış ve yapısı bozulmuş bir mezardır. Mevcut bilgilere göre Baba Yusuf Erdaş Dağı’nda tarımla uğraşmıştır. O zamanlar Erdaş Dağı’nda alıç,meşe ve ardıç ağaçları varmış ancak şimdi ise sadece meşe ağacı bulunmaktadır.