Türkiye sanayide önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. 6 Şubat depremlerinden sonra başta İstanbul olmak üzere Marmara bölgesindeki fabrikaların İç Anadolu'ya taşınması planlanıyor. Ankara, Konya, Nevşehir ve Niğde'de deprem riskinin az olduğu tarım alanlarını dışında kalan yerler yeni sanayi alanları olarak belirlenecek. İşte tüm detaylar...

Nevşehir Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yusuf Şahin, Yenişafak gazetesini kaynak göstererek sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında şu ifadelerde bulundu; "Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde önceki gün yapılan Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) toplantısında konuyla ilgili önemli kararlar alındı. Tarımsal ve çevre hassasiyetleri dikkate alınarak araziler tahsis edilmeye başlanacak. Deprem sonrası Marmara Bölgesi'ndeki fabrikalarına İç Anadolu’da yer arayan sanayicilere yer tahsis edilecek. Ankara, Konya, NEVŞEHİR, Aksaray ve Niğde’de deprem riskinin az olduğu, tarım alanları dışındaki yerler sanayi bölgeleri olarak belirlenecek." dedi.

Fabrikalar İç Anadolu'ya Taşınacak...

Yenişafak gazetesinden Ali Kürşat Büyükada’nın haberine göre, İstanbul başta olmak üzere Marmara bölgesindeki üreticilerde taşınma arayışları başladı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde üç gün önce yapılan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın başkanlık ettiği Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) toplantısında konuyla ilgili önemli kararlar alındı.

Tarımsal ve çevre hassasiyetleri dikkate alınarak araziler tahsis edilmeye başlanacak. Nevşehir, Niğde, Aksaray ,Konya, Ankara ve Akdeniz Torosları’na kadar dağlık alanlarda organize sanayi bölgeleri planlar arasına alındı.

Türkiye'deki sanayi tesislerinin yüzde 60'ını elinde bulunduran Marmara Bölgesi, güçlü ekonomisi sayesinde yıllardır Anadolu'daki afet yaralarının sarılmasında önemli bir rol oynuyor. Uzmanlara göre, olası bir Marmara depremi ülke ekonomisinin şah damarında gerçekleşmiş olacak. Bu yüzden de asrın felaketi Kahramanmaraş depremlerinin ardından gözler olası Marmara depremine çevrildi. Türkiye’nin toplam üretiminin yüzde 60’nı elinde bulunduran Marmara bölgesindeki üreticilerde taşınma arayışları başladı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde önceki gün yapılan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın başkanlık ettiği Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) toplantısında konuyla ilgili önemli kararlar alındı. Tarımsal ve çevre hassasiyetleri dikkate alınarak araziler tahsis edilmeye başlanacak. Ankara, Niğde, Konya, Nevşehir, Aksaray ve Akdeniz Torosları’na kadar dağlık alanlarda organize sanayi bölgeleri planlar arasına alındı.

6 ŞUBAT DEPREMİ SONRASI TAŞINDILAR

Özellikle dağlar ve zemini sağlam bölgelere yapılması planlanan OSB’ler, sanayi için hayati önem taşıyan su olan bölgelere yapılacak. Marmara Bölgesi’nde faaliyet gösteren birçok firma 6 Şubat depremlerinin ardından İç Anadolu Bölgesi’ne üretimlerinin bir kısmını kaydırdı. Yapılması planlanan OSB yatırımlarının artmasıyla birlikte deprem riskinin az olduğu İç Anadolu Bölgesi’nde sağlam zemine oturtulacak fabrikalar deprem ve doğal afetlerden en az şekilde etkilenecek. Böylece yaşanan acil durumlarda üretim ve istihdam kaybı yaşanmayacak.

EŞİTSİZLİĞE ÇÖZÜM

Yeni yatırımların ve Marmara’daki yatırımların İç Anadolu’ya kaydırılması ile birlikte bölgesel eşitsizlik ve nüfus dağılımı da olumlu yönde etkilenecek. Uygulamanın hayata geçirilmesi ile hem olası bir depremde hasarı önlemede hem de bölgesel eşitsizliklerin azaltılması bakımından kalkınma hedeflerine büyük bir katkısı olacak. Demir yolu hatlarının liman noktalarına ulaşımı güçlendirildiği takdirde İç Anadolu Bölgesi üretimin ve yatırımın merkezi olacak. Böylece İstanbul ve Körfez’de bulunan diğer şehirler turizm ve diğer faaliyetler için daha geniş alanlara sahip olacak.

En büyük 100 sanayi kuruluşunun 42’si İstanbul’da

İSO 500 Sanayi Kuruluşu Raporu’na göre; Marmara Bölgesi’ndeki sanayi kuruluşları hem üretim hem de istihdamda Türkiye’nin en büyük potansiyeline sahip. İstanbul (%22), Bursa (% 8,2) ve Kocaeli (%2,3) pay ile Türkiye sanayisinin yüzde %32,6 sini oluşturuyor. Türkiye’nin en büyük 100 sanayi kuruluşundan 42’sinin bulunduğu İstanbul, 5 milyonu aşkın iş gücü ile Türkiye toplam işgücünün %18’ini barındırıyor.

Ali Kürşat Büyükada

Kaynak : Yenişafak Gazetesi