Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Katsumata Takahiko, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ)’yü ziyaret etti.

Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Katsumata Takahiko beraberinde Japonya Büyükelçiliği Kültür İşlerinden Sorumlu 2. Katip Keisuke Sasaki ve Japonya Büyükelçiliği’nden 3. Katip Yuta Kobayashi’den oluşan heyet ile birlikte NEVÜ Fen Edebiyat Fakültesi Japon Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı ve Japonya Büyükelçiliği iş birliği ile NEVÜ’de düzenlenen Japon film gösterimi ve ‘Read Japan Projesi’ kapsamında hibe edilen kitapların teslim törenine katıldı.

Büyükelçi Katsumata Takahiko ve beraberindeki heyeti NEVÜ’yü ziyaretlerinde NEVÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mutluhan Akın, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ensar Çetin, Genel Sekreter Yardımcısı Bünyamin Ergen, NEVÜ Fen Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Sema Gökenç Gülez, Japon Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ümmühan Sâre Uslu, bölüm hocaları ve öğrenciler karşıladı.

Rektör Yardımcısı Akın: “NEVÜ’de japon dili ve edebiyatı eğitiminin verilmesi hem bölge turizminin kalkınması hem de ikili ilişkilerinin gelişmesi açısından büyük önem arz etmekte.”

Türkiye ile Japonya arasındaki ülke ilişkilerinin güçlenmesinde ülke kültürlerinin de öğrenilmesinin son derece önemli olduğunu ve bunun en güzel yolunun dillerin öğrenilmesiyle sağlanabileceğine değinen NEVÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mutluhan Akın, bu anlamda NEVÜ bünyesinde Japon Dili ve Edebiyatı eğitiminin verilmesinin hem bölge turizminin kalkınması hem de ikili ilişkilerinin gelişmesi açısından büyük önem arz ettiğini söyledi.