Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla 31 Ağustos 1991'de bağımsızlığını ilan eden Kırgızistan'ın Bağımsızlık Bayramı için Kapadokya'da balonlar kalktı.

Dost ülke Kırgızistan Cumhuriyeti'nin Bağımsızlık Günü şerefine, Kapadokya'da Kırgızistan Devlet Bayrağı sıcak hava balonuyla Nevşehir semalarında dalgalandırıldı.

Kırgızistan'ın bağımsızlığının 32'inci yılı Kapadokya'da kutlandı

Tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleriyle tanınan turizm merkezi Nevşehir Kapadokya'da, turistlerin manzarayı gökyüzünden izlemelerine imkan sunan sıcak hava balonlarının sepetlerine uçuş öncesi Kırgızistan bayrakları asıldı.

Kırgızistan heyetinin uçuş gerçekleştirdiği balonlarda Kırgızistan'ın bağımsızlık günü Kapadokya semalarında kutlandı. 

Kapadokya'da Kırgızistan Cumhuriyeti'nin Bağımsızlık Günü şerefine, Kırgızistan Devlet Bayrağının 800 metre yüksekliğe kaldırıldığı balonun üzerine çekilmesi ve Devlet bayrağının çekilmesi için tören düzenlendi.

Kırgızistan ve Türkiye bayrakları tarihi Uçhisar Kalesi'ne (Uçhisar Kale) yerleştirildi. Ayrıca Uçhisar kalesine İki Dost Ülke liderleri Sadır Caparov ve Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafları yansıtıldı.

Başkan Osman Süslü, Kırgızistan'ın Bağımsızlık Günü'nü kutladı

Öte yandan Uçhisar Belediye Başkanı Osman Süslü, "Ortak tarih, din, inanç ve kültürel değerlere sahip olduğumuz dost ülke Kırgızistan'ın Bağımsızlık Günü'nü tebrik ediyor, kardeş Kırgız halkına esenlikler diliyorum." ifadesine yer verdi.

Kapadokya'da Kırgızistan bağımsızlik gününü kutlayan ve Türkiye'de faaliyet gösteren Manas Global Dış ticaret şirketinin kurucusu Nurgül Kaparova, başta Uçhisar Belediye Başkanı Sayın Osman Süslü'ye, etkinlik için de Kaya balon şirket sahibi Sayın Murat Çoban ve Nejat Öksüz'e teşekkür etti.