Kaymakam Yasin GÜRKAN Kimdir?

Isparta Kaymakam Adayı olarak Mülkî İdare Amirliğine intisap eden Kaymakamımız Yasin Gürkan 1990 senesinde Ankara’da doğmuş olup memleketi Niğde Ulukışla Kılan köyüdür.

Lise tahsilini İçel Anadolu Lisesi’nde tamamlayan Kaymakamımız Yasin Gürkan üniversiteyi Ankara Hukuk Fakültesi’nde okumuştur. Ankara Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra Ankara Barosu’nda avukatlık stajını tamamlamıştır. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Anayasa Hukuku kürsüsünde “Anayasa Mahkemesi’nin Bireysel Başvuru Kararları Kapsamında Çevre Hakkı” konulu teziyle yüksek lisans yapmıştır.

Vilayet stajını Isparta’da yapan Kaymakamımız, Sakarya Geyve ve Çanakkale Gelibolu’da Kaymakam refikliğini icra etmiştir. Birinci teftiş stajında Rize merkez ile Güneysu, Çayeli, Kalkandere’de bulunan Kaymakamımız ikinci teftiş stajını Gümüşhane merkez ve Kelkit’te tamamlamıştır.

Fransa’nın Paris şehrindeki Sorbonne Üniversitesi’nde yaklaşık yedi ay süreyle Fransızca eğitimi görmüştür. Bu süre zarfında Türkiye’nin OECD Daimi Temsilciliği, Paris Büyükelçiliği ile Paris Başkonsolosluğu’nda ve Fransa’nın kamu kurumlarında, iktisadî, idarî ve içtimaî yapı üzerine araştırmalarda bulunmuştur.

Kaymakamımız Yasin Gürkan, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen deprem sonrasında Kahramanmaraş merkezde üç ay koordinatör kaymakam olarak afetin yaralarının sarılmasında vazife yapmıştır. 

Yasin Gürkan evli olup Manisa Köprübaşı ve Gümüşhane Şiran’da kaymakamlık vazifesini icra etmiştir. “21. Asırda Valilik ve Vizyonu” konulu kaymakamlık tezini kaleme alan Kaymakamımız iyi seviyede İngilizce ve Fransızca (TÖMER – B1) bilmektedir.