Türkiye’de GSTC eğitimleri vermeye yetkili tek kuruluş olan, sürdürülebilirliğe verdiği önemle turizm sektörünün sürdürülebilir ve rekabetçi gelişimine yönelik çalışmalar yapan Kapadokya Üniversitesi (KÜN), Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA), Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC) iş birliği ile yapılan Konaklama Sektörüne Yönelik Türkiye Sürdürülebilir Turizm Programı 1. Aşama Eğitimlerine Van’da devam etti.

Eğitim programına, Van Valisi Ozan Balcı, Van Vali Yardımcısı Adem Balkanlıoğlu, Kapadokya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, İl Kültür ve Turizm Müdürü Erol Uslu, Prof. Dr. Bilgehan Gülcan, Doç. Dr. Halil Burak Sakal, turizm ve konaklama sektörünün temsilcileri katıldı.

Dünyada sürdürülebilir kalkınma konusundaki hassasiyet ve farkındalığın artması, Türkiye’nin 2021 yılında Paris Anlaşması’nı imzalaması ile devam eden süreçte TGA, GSTC ile ortak yürüttüğü çalışma neticesinde Türkiye Sürdürülebilir Turizm Programı’nı başlattı. Türkiye turizm sektörünün GSTC tarafından belirlenen endüstri kriterlerine 2030 yılına kadar tam uyum sağlamasını hedefleyen program kapsamında 31.12.2023 tarihine kadar Turizm işletmesi belgeli konaklama tesisleri ile basit konaklama turizm işletmesi belgeli tesislerin Türkiye Sürdürülebilir Turizm Programı I. Aşama Belgesi alması zorunlu hale getirildi ve Kapadokya Üniversitesi Türkiye’de GSTC eğitimleri vermeye yetkili tek kuruluş olarak belirlendi.  Kapadokya Üniversitesi tarafından verilen Konaklama Sektörüne Yönelik Türkiye Sürdürülebilir Turizm Programı 1. Aşama Eğitimi, küçük ölçekli tesislerde yönetici pozisyonundaki profesyonellere; büyük ölçekli tesislerde ise genel müdür, ön büro müdürü, personel müdürü, satın alma/muhasebe müdürü, housekeeper, mutfak şefi, teknik müdür, yiyecek ve içecek müdürü, aktivite müdürü, müşteri ve halkla ilişkiler müdürü, kalite müdürü gibi yöneticilere yönelik olarak hazırlandı.

Bu kapsamda Van’da düzenlenen eğitimde, turizm konaklama sektörü çalışanlarına, yatırımcılarına ve işletmecilerine Konaklama Sektörüne Yönelik Türkiye Sürdürülebilir Turizm Programı 1. Aşama Eğitimi verildi.