Kapadokya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (SEM) ve Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) iş birliğiyle gerçekleştirilen ve Turist Rehberliği Bölümü öğrencileri ve Turist Rehberlerinin Gastronomi alanında bilgilendirilmesi ve bu alanda çeşitli uygulamalar yaparak bölgenin ürünlerini ve yiyeceklerini mutfağından öğrenmelerini sağlamayı amaçlayan Gastro Tur Rehberi Yetiştirme Eğitimi tamamlandı. 

Turist Rehberliği Bölümü öğrencisi ve Turist Rehberi otuzu aşkın kişinin katıldığı eğitim hakkında konuşan Öğr. Gör. Şef Cem Aydoğdu “Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) iş birliğiyle düzenlediğimiz bu projede bölge rehberleri ile beraber yine Türkiye ve Kapadokya Gastronomisini daha iyi tanımayı ve özellikle turistlere daha iyi tanıtmayı hedefliyoruz. Bu proje kapsamında bir haftalık bir eğitim verilen bölge rehberleri ve rehber adayları Türkiye Modern Gastronomisi, Türkiye Gastronomisinin Gelişimi konularında teorik bilgi edinmenin yanı sıra Anadolu ve Kapadokya bölgesine ait olan yemeklerin mutfak uygulama çalışmalarını da deneyimleme fırsatı yakaladı. 2018’den bu yana AHİKA ve diğer kurumlarla yaptığımız iş birlikleriyle Kapadokya ve Türkiye Gastronomisini ileriye taşımak için çalışmalarımız devam edecektir.” dedi. 

Kapadokya Üniversitesi Mustafapaşa ve Uçhisar Sanat Yerleşkelerinde gerçekleştirilen eğitimler vadi yürüyüşünün ardından son buldu.