Macaristan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Viktor Matis Nevşehir Valisi Ali Fidan’ı, makamında ziyaret etti. Ziyarette, Valilik Şeref Defterini imzalayan Büyükelçi Viktor Matis, Vali Fidan ile bir süre görüştü.

18 Aralık 1923 tarihinde Türk-Macar Dostluk Anlaşmasının imzalandığını ve anlaşmanın 100. yılı nedeniyle 2024 yılının Türkiye Macaristan Kültür Yılı olduğunu ifade eden Macaristan Büyükelçisi Viktor Matis, Nevşehir ile güzel bir bağ kurduklarını belirterek, Nevşehir’de bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade eden Vali Fidan, “Kardeşliğiniz, dostluğunuz çok kıymetli. Aramızdaki dostluk bağının daha da güçlenerek devam etmesini diliyorum.” dedi.

Nevşehir Valisi Fidan ve Macaristan Büyükelçisi Matis’ten Rektör Aktekin’e Ziyaret

Nevşehir Valisi Ali Fidan beraberinde Macaristan Ankara Büyükelçisi Viktor Matis ile Nevşehir Hacı Bektaş Veli üniversitesi (NEVÜ) Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin’i ziyaret etti.

Vali Fidan ve Büyükelçi Matis'in ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti belirten Rektör Aktekin, kendilerine teşekkür etti.

Nevşehir Valisi Ali Fidan’ın Türkiye ile Macaristan arasındaki ilişkiler ile "2024 Macar-Türk Kültür Yılı" kapsamında Valilik olarak Nevşehir’de yapılacak etkinliklerle ilgili  hazırlıklara değindiği ziyarette Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin, NEVÜ’de gerçekleştirdikleri akademik faaliyetler hakkında konuklara bilgi verdi. Türkiye ile Macaristan arasındaki 100 yıla ulaşan iyi ilişkilerin nişanesi olarak "2024 Macar-Türk Kültür Yılı"  ilan edildiğini ifade eden Rektör Aktekin,  bu münasebetle Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde de çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini kaydetti.  

"2024 Macar-Türk Kültür Yılı"  kapsamında NEVÜ’de düzenlenecek etkinliklerin önemine değinerek Rektör Aktekin’e teşekkür eden Büyükelçi Matis, "2024 Macar-Türk Kültür Yılı" kapsamında Nevşehir dahil Türkiye'deki 11 kentte Macar kültürünün tanıtılacağı etkinlikler gerçekleştireceklerini ifade etti.