banner461

Uluslararası Turizm Filmleri Festivali'nde Yarışan Filmler Gösterimde

Cannes, Berlin, Tokyo, Barselona, Viyana ve İstanbul’un da aralarında yer aldığı dünyaca ünlü pek çok şehrin ardından bu yıl ilk kez Nevşehir'de düzenlenen "Uluslararası Turizm Filmleri Festivali" kapsamında tarihi Nevşehir Kalesi'nde film gösterimi yapıldı.

banner15
Uluslararası Turizm Filmleri Festivali'nde Yarışan Filmler Gösterimde
18 Eylül 2020 Cuma 21:50

banner143
banner134

Cannes, Berlin, Tokyo, Barselona, Viyana ve İstanbul’un da aralarında yer aldığı dünyaca ünlü pek çok şehrin ardından bu yıl ilk kez Nevşehir'de düzenlenen "Uluslararası Turizm Filmleri Festivali" kapsamında tarihi Nevşehir Kalesi'nde film gösterimi yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının katkıları, Nevşehir Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen, çeşitli ülkelerden yönetmen, yapımcı, sosyal medya fenomeni ve turizm sektörü temsilcilerini bir araya getiren festival Nevşehir Kalesi'ndeki etkinlikle devam etti.

Nevşehir Belediyesi Mehter Takımı'nın dinleti sunduğu programda, festivale katılan kısa metrajlı filmler surlara yerleştirilen dev ekrandan izlendi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında sosyal mesafenin korunması amacıyla az sayıda konuğun katıldığı programda konuşan Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, festivalin Kapadokya bölgesinin dünya çapında daha tanınır hale gelebilmesi adına önemli bir etkinlik olduğunu belirtti.

Kapadokya bölgesinin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki eşsiz turizm merkezlerinden biri olduğunu vurgulayan Arı, "Bu yıl Kapadokya'da ilki düzenlenen festivale 45 ülkeden 350 film katıldı. Jürinin değerlendirmesinin ardından ödül alacak yapım sahiplerini şimdiden tebrik ediyorum. Festival, pandemi kurallarına uygun olarak ciddi önlemler altında gerçekleştiriliyor. Uluslararası Turizm Filmleri Festival Komitesine ve aramızda bulunan değerli üye ülke başkanlarına destekleri için teşekkür ediyorum." ifadesini kullandı.

AK Parti Nevşehir milletvekilleri Mustafa Açıkgöz ve Yücel Menekşe de programda birer selamlama konuşması yaptı.

Uluslararası Turizm Filmleri Festivali'nin Açılış Galasında konuşan AK Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz, "Dünyada eşi ve benzeri olmayan fantastik, mistik, dünyanın en güzel coğrafyasına ve en güzel şehrine hoş geldiniz." dedi.

AK Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz yaptığı konuşmasında şunları ifade etti; "Sinemanın toplum üzerindeki gücünü biliyoruz. #Kapadokya’yı daha da iyi tanıtacak Uluslararası Turizm Filmleri Festivali Nevşehir Belediyesi ev sahipliğinde bugün başladı.

Özellikle TC. Kültür Turizm Bakanımız Sn Mehmet Nuri Ersoy’a, film festivali komitesine, şehrimizin değişimine katkı sağlayan Sn Rasim Arı Başkanıma ve Sevdamız Nevşehir’in tanıtımına katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. 

Medeniyetlerin Beşiği, Turizmin Başkenti Kapadokya'mızda Dünya Buluştu... 

Uluslararası Turizm Filmleri Festivali; doğal stüdyosu, eşsiz güzellikleri, peribacalarıyla bezenmiş manzarasıyla Sevdamız Nevşehir, Kapadokya'mızda gerçekleştiriliyor. Yerli ve yabancı tüm konuklarımızı her daim bekliyoruz..." dedi.

Türkiye tanıtım filminin seyredilmesinin ardından etkinliğin ilk günü sona erdi.

Programa AK Parti Nevşehir Milletvekilleri Mustafa Açıkgöz ve Yücel Menekşe’nin yanı sıra Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı ve eşi Melek Arı, Nevşehir Vali Yardımcısı Kağan Mekan Çeviren, AK Parti İl Başkanı M.Rauf Yanar, Festival Başkanı Can Saraçoğlu, Uluslararası Turizm Filmleri Festivalleri Komitesi (CIFFT) Direktörü Alexander Kammel, ünlü yönetmenler Zbigniew Zmudzki ve David Cooper başta olmak üzere çeşitli ülkelerden gelen konuklar katıldı.

Festivalin Uluslararası Film Yarışması Ödül Töreni ise 18 Eylül Cuma günü Paşabağları Ören Alanı'nda gerçekleştirilecek.

Törende seyahat filmleri, turizm firmaları, turizm markaları, turizm destinasyonları, şehir filmleri, bölge filmleri, ülke filmleri kategorilerinde 7 dalda 28 ödül verilecek.Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner517

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.