Nevşehir İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; DENEYAP Uygulama Sınavının Nevşehir’in de dahil olduğu 42 ilde eş zamanlı olarak 1 Ekim 2022 Cumartesi günü yapılacağı bildirildi. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı iş birliğiyle DENEYAP Türkiye Projesi hayata geçirildi. DENEYAP öğrenci seçme sınavı süreci 4. faz kapsamında yapılacak uygulama sınavıyla devam ediyor. İlk aşamayı başarıyla geçen adaylar için ikinci aşama olan DENEYAP Uygulama Sınavı, 42 ilde eş zamanlı olarak 1 Ekim 2022 tarihinde düzenlenecek. 

8 BİN 223 ÖĞRENCİ HAK KAZANACAK

İstanbul dahil tüm illerde 58 ayrı merkezde gerçekleştirilecek sınava 14 bin 988’si ortaokul, 6 bin 785’i lise olmak üzere toplamda 21 bin 773 aday girecek. Sınav sonuçlarına göre 21 bin 773 adaydan 8 bin 223 öğrenci DENEYAP Teknoloji Atölyelerinde eğitim almaya hak kazanacak.

Nevşehir’de 255’i ortaokul, 155’i lise olmak üzere 410 öğrenci DENEYAP Uygulama Sınavına girecek. Sınav Nevşehir Gençlik Merkezinde gerçekleştirilecek.  

PROJE TASARIMI

DENEYAP Atölyelerinin öğrenci seçme sınav sürecinde birinci aşamayı tamamlayarak ikinci aşama sınavına hak kazanan adaylar bu sınavda kendilerine sunulan tema doğrultusunda verilen malzeme kiti ile özgün fikirlerini ortaya çıkaran, teknik bilgilerini kullanabilecekleri proje tasarımı yapacak. 

“ÇEVRE DOSTU YÜK GEMİSİ” TEMASI

Bu yılki teması “Çevre Dostu Yük Gemisi” olarak belirlenen uygulama sınavında adaylar, kendilerine verilen sürede tasarlayacakları geminin belirlenen hedefe yük taşımasını sağlayacak. İki saatlik süre sonunda tamamlanan projeler belirli kriterler doğrultusunda değerlendirilmek üzere jüri üyelerine sunulacak. Öğrencilerin projeleri jüri üyeleri tarafından ayrıca kendini ifade edebilme, özgün düşünme, yenilik katabilme, konu ile ilgili bilgi sahibi olma gibi çeşitli beceriler yönünden de değerlendirilecek. Lise seviyesindeki öğrenci adaylarının sınavı 08.00-13.00, ortaokul seviyesindeki adayların ise 13.30-18.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

DENEYAP Türkiye Uygulama Sınavına girecek, Geleceğin Teknoloji Yıldızı Adayı öğrencilerimize İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü olarak başarılar diliyoruz.