13. Büyükelçiler Konferansı merkez teşkilatımız ve yurtdışında görev yapan tüm Büyükelçilerimizin katılımlarıyla 6-12 Ağustos 2022 tarihlerinde Ankara, Kayseri ve Nevşehir'de gerçekleştirilecek.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "13. Büyükelçiler Konferansı “2023 ve Ötesinde Akil ve Müşfik Türk Diplomasisi” temasıyla, 6-12 Ağustos tarihlerinde Ankara, Kayseri ve Nevşehir'de gerçekleştirilecek. "

Büyükelçiler Konferansının üçüncü ayağı Nevşehir'de tamamlanacak.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle; "Yurt dışında ve merkez teşkilatında görevli tüm büyükelçilerimizin katılımıyla 2008 yılından bu yana düzenlenmekte olan büyükelçiler konferansının 13'üncüsü Bu yıl 6-12 Ağustos 2022 tarihlerinde Ankara Kayseri ve Nevşehir'de gerçekleştirilecektir.

Konferansın resmi açılışı 8 Ağustos günü yapılacaktır. Ülkemizi ve bölgemizi yakından ilgilendiren gelişmelerin ele alındığı küresel eğilimlerin değerlendirildiği ve güncel sınama ve fırsatların görüşüldüğü büyükelçiler konferansı dış politikamız bağlamında kurum içi planlamalar yapılması ve kurumlara arası eşgüdüm tesis edilmesinin yanı sıra kamu diplomasisi bakımından da önemli bir işlev görmektedir.

13. Büyükelçiler Konferansı'nın teması "2023 ve ötesinde akil ve müşrik Türk diplomasisi" olarak belirlenmiştir. Bahse kurulu tema Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. ve hariciye teşkilatımızın kuruluşunun 500. yıl dönümü idrak edeceğimiz 2023 yılına yaklaşırken ülkemizi sahada ve masada güçlü kılan girişimci ve insani dış politika anlayışımızın bir tezahürüdür.

Konferans kapsamında büyükelçilerimiz, sayın Cumhurbaşkanımız, sayın Türkiye Büyük millet meclisi başkanımız, tarafından kabul edileceklerdir. Kabine üyesi sayın bakanlarımız üst düzey kamuoyu görevlilerimiz ve yabancı konuklarda büyük elçilerimize hitapta bulunacaklardır.

Konferansının son günü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve büyükelçilerimiz Kayseri ve Nevşehir'i ziyaret edeceklerdir.