Çocuk İzlem Merkezi (ÇİM), Nevşehir Devlet Hastanesi Ek Hizmet Binası bünyesinde açıldı. 

Cinsel istismar mağduru olduğundan şüphelenilen çocukların adli ve tıbbi işlemlerinin, alanlarında eğitimli kişilerden oluşan bir merkezde tek seferde yapılarak, ikincil örselenmelerini önlemek amacıyla hazırlanan Çocuk İzlem Merkez (ÇİM), Nevşehir Devlet Hastanesi Ek Hizmet Binası bünyesinde açıldı.

Sadece ilimize değil çevre illere de hizmet vermesi planlanan bu merkez sayesinde mağdur olan çocuklarımızın il dışına gönderilmesinin önüne geçilmiş oldu.

Çocuk izlem merkezler (çim), 4 Ekim 2012 tarih ve 28431 sayılı resmi gazete’de yayınlanan 2012/20 sayılı başbakanlık genelgesi ile kurulmuş olup, cinsel istismar mağduru çocukların, adalet sistemi içerisinde defalarca ve çoğu zaman ehil olmayan kişiler tarafından adli işlemlerden geçirilirken örselenmesine ve hatta ikinci bir travma yaşamasına sebep olan uygulamaların ortadan kaldırılmasını, çocuğun üstün yararını gözeterek kurumlar arasında eşgüdümün sağlanmasını amaçlayan bir birim olarak Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler/kurumlar bünyesinde hizmet vermektedir.

ÇİM bünyesinde adli tıp uzmanı, çocuk psikiyatri uzmanı, psikolog, sosyal hizmet uzmanı ve yardımcı sağlık personelleri görev yapmaktadır. İstismara uğrama şüphesi altındaki mağdur olan çocukların, psikolojik anlamda kalıcı bir hasar olmadan bilgilerinden yararlanabilmek adına; tıbbi müdahale, ifade alma, adli muayene ve diğer her türlü soruşturma işlemlerinin tek merkezde yapılabilmesi ve gerektiğinde de psikolojik rehabilitasyon desteği sağlamak amacıyla hizmet vermesi planlanmaktadır.

Nevşehir Devlet Hastanesi bünyesinde 17 Temmuz 2023 tarihinde açılan Çocuk İzlem Merkezinde İl Sağlık Müdürlüğü, Cumhuriyet Savcılığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün iş birliği ile hizmet sunumu gerçekleştirilmektedir.