Nevşehir Devlet Hastanesi'nde Başhekim olarak görev yapan Macit Yalçın, istifasının ardından kendisini bu kararı almaya iten nedeni uzun bir yazıyla kaleme aldı.

Kendisine ait sosyal medya sitesinde bunu paylaşan Yaçın şu açıklamalarda bulundu;

"Çok değerli Nevşehirliler ve kıymetli mesai arkadaşlarım üç yıla yakın bir süredir büyük bir özveri ve fedakârlıkla severek yürüttüğüm Nevşehir Devlet Hastanesi başhekimlik görevinden kendi isteğimle ayrılmış bulunmaktayım. Sizlere olan sorumluluk bilincimin bir gereği olarak istifa süreci hakkında sizleri bilgilendirmeyi kendime bir borç bildiğim için bu açıklamayı yapmayı uygun buldum.

Ekip arkadaşlarımla beraber pandemi devam ederken devraldığımız hastanemizi çok kısa bir sürede pandemi öncesinden çok daha iyi işler hale getirdik ve yaptığımız işlevsel ve fiziksel pek çok düzenleme ve kazandırdığımız pek çok yeni birim ve ekipman ile Nevşehir halkının gereksinim duyduğu sağlık hizmetine en iyi şekilde ulaşmasını sağlamak için canla başla çalıştık. Bu süreçte gücümüzü çalışma arkadaşlarımızdan, devletimizden ve bize inanan güvenen Nevşehir halkından aldık.

Öncelikle şunu belirtmeliyim bir milletvekili tarafından istifa ettirildiğim, istifamın alındığı veya görevden alındığım şeklindeki paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır. İstifa kararım aşağıda bahsedeceğim nedenlerden dolayı kendi irademle aldığım şahsi kararımdır. Bu nedenleri açıklamamdaki temel amacım ise siz değerli halkımız ve çalışma arkadaşlarım tarafından bazı gerçeklerin bilinmesidir.

İstifa kararım bir olay üzerine fevri olarak verilmiş bir karar olmayıp yaşanan bir sürecin sonunda almış olduğum bir karardır.

İl Sağlık Müdürlüğü temsil makamı olup birbiri ile uyumlu bir ekip oluşturmak ve bu ekibin uyum içerisinde çalışmasını sağlamakla yükümlüdür. İl sağlık müdürünün ildeki sağlık kurumlarını tanıması, sorunlarına çözüm üretilmesine katkı sağlaması ve idarecileri ile sürekli iletişim halinde olması gerekmektedir. Ancak üzülerek belirtmeliyim ki ilimizde bu durum gerçekleşmemiştir. Yönetim kadrolarının belirlenmesindeki sancılı süreç pek çok insanı küstürmüş, onurunu zedelemiş, hiçbir dönemde olmadığı kadar yıpratıcı ilerlemiştir.

Sayın İl Sağlık Müdürü en başta “müdürlük kadrolarını ben belirleyeceğim, hastaneleri siyasete bırakacağım” diyerek en baştan hastanelere önem vermediğini göstermiştir. Yönetim kadroları çalışmaya başlayalı 4 ayı geçmiş olmasına rağmen henüz bir toplantı dahi yapılmamış, nasıl bir çalışma düzeninde çalışılacağı, Nevşehir sağlığı için ne gibi planlarının olduğu kimse tarafından bilinmemektedir. Hastane yönetimi olarak hizmet üreten, iletişim kuran, sorun çözen bir sağlık müdürü yerine makamını ön plana çıkaran, bulduğu her fırsatta makamını hatırlatan, tek derdi makamı olan bir sağlık müdürü ile karşı kaşıya kaldık. Sağlık müdürümüzden tek öğrendiğimiz şey müdürlük makamına saygı duymamız oldu. Hastane başhekimleri olarak kendisi ile doğrudan iletişimi aracılık eden başkanlar yada başkan yardımcıları ile sağlamaya çalıştık. Aracılarla yürütülen iletişim defalarca yanlış anlaşılmalara sebep olmuş ve çözüm üretmesi gereken bir makamı sorun üreten bir makam haline dönüştürmüştür. Nevşehir’in en önemli sağlık kurumunun başhekimi olarak hastanemin sorunları konuşmak için kendisinden randevu bile almakta zorlandım. Bu süre zarfında sayın müdürümüzü iş için, denetim için, bizleri ziyaret için vs herhangi bir nedenle hastanemizde görmedik, ancak siyasilerin talimatı ile sahur vakti hastaneye sahur yapmak için geldiğine şahitlik ettik. İlimizin lokomotif sağlık kuruluşu olan hastanemizin âdete yok sayılması, küçücük ASM’lere verilen önemin verilmemesi hem benim hem de hastanemdeki diğer idareci arkadaşlarımın moral ve motivasyonlarını oldukça bozmuştur. Ayrıca yönetimin birleştirici, bütünleştirici, sorun çözücü rolünü üstlenmesi gereken İl sağlık müdürü, kapısını kapatarak, sorunları görmezden gelerek, makam endişesi gütmekten ileri gitmeyerek maalesef sağlık hizmetlerinde sorunların büyümesine neden olmuştur.

İşleyişle ilgili sorunlar birikerek devam ederken görev sürem boyunca adam ayırmaksızın siyasetin tüm haksız hukuksuz taleplerine her zaman hayır diyerek dik durdum ve her türlü mücadeleyi verdim. Hiçbir makam için hiçbir kimseye eğilmedim ve şahsi menfaatim için ilkelerimden asla vazgeçmedim. Ancak geldiğimiz noktada siyasilerin taleplerine hayır diyemeyen, hayır dememek için çalışma arkadaşlarımızın gözünü boyayarak onları kandırmaktan çekinmeyen bir yönetim anlayışını hayretler içerisinde seyrettik. İş barışının bozulması, durduk yere çalışma arkadaşlarımızın küstürülmesi ise bizi son derece üzdü.

Hastanemize sürekli yeni birimler eklemekte, sürekli yenlikler yapmaktayız. Bunları yaparken hiçbir zaman ne yapıyorsunuz, nasıl yapıyorsunuz, neyle yapıyorsunuz diye sormayıp, iş bittikten sonra gelip bakmayıp, emek verenleri takdir etmeyip ancak sosyal medya hesabında yaptığımız paylaşımlarda kendilerinden bahsedilmesinin talep edilmesi ise bizlere amaçlarının hizmet üretmek değil de kendi reklamlarını yapmak ve yine müdürlük makamını ön plana çıkarmak olduğunu düşündürdü ve bu durum canla başla emek vererek hizmet üreten bizlerin moral ve motivasyonunu bozmuştur.

Bunların yanı sıra özellikle seçim çalışmaları sürecinde siyesilerin bitmek tükenmek bilmeyen talepleri, bu taleplerine olumlu cevap vermediğim için ocu, bucu şucu ilan edilmem ve hastane çalışanlarının hastane idaresine yaptıramadığı taleplerini siyasetin tüm aktörleri üzerinden tarafımıza dayatmaları hem şahsımı hem de çalışma arkadaşlarımı oldukça yormuş, moral ve motivasyonumuzu bozmuştur.

Tüm bu sebepler bir araya geldiğinde kendimizden, ailemizden, maddi kazancımızdan fedakârlıklar yaparak, büyük bir özveri ile yaptığımız idarecilik görevini layıkı ile yapamayacak hale gelmenin verdiği endişe ile devletimize yük olmamak adına istifa ederek görevi bırakma kararı aldım. Ekip ruhunu en iyi şekilde oluşturduğum ve her zaman yanlarında olup desteklediğim idareci arkadaşlarım gerek benzer sebepler, gerekse benimle birlikte hareket etmek adına istifa etme kararı almışlardır. Temennimiz yeni atacak hastane yönetiminin bizlerin yaşadığı sorunları yaşamaması ve hastanemizi daha ileriye taşımak için uyumlu ve özgürce çalışma ortamına kavuşmalarıdır.

Gelecekle ilgili tüm planları Nevşehir’de yaşamak odaklı olan, bu şehrin bir evladı olarak daima işimi en iyi şekilde yapma gayreti içerisinde oldum. Hiçbir zaman makam egosuna kapılmadım, kendimi çalışma arkadaşlarımdan üstün görmedim, onlardan biri olduğumu hiçbir zaman unutmadım. Yine bu şehrin bir evladı olarak hastanemizde uzman hekim olarak çalışmaya devam etmekten onur duymaktayım. Eğer var ise hakkım sizlere helal olsun, sizlerde haklarınızı helal ediniz."

Uzm. Dr. Macit YALÇIN