Nevşehir İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İl Temsilcisi Ahmet Divan, şantiye mühendislerine yönelik şiddetle alakalı yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Şantiyelerde, Mühendislere Yönelik Şiddet Son Bulsun!

'CAN VE MAL GÜVENLİĞİNİ YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR'
Nevşehir İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İl Temsilcisi Ahmet Divan, yaptığı açıklamada "Ülke topraklarımızın büyük ölçüde deprem tehlikesi altında bulunduğu bilinen bir gerçektir. Bu gerçekten hareketle sağlıklı ve güvenli yapıların üretilmesi, yurttaşlarımızın can ve mal güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır. Başta deprem olmak üzere doğa olaylarının afete dönüşmesini önlemek bilimsel yöntemlerle mühendislik hizmetlerinin doğru bir şekilde uygulanmasıyla mümkündür. Deprem gerçeğiyle karşı karşıya bulunan ülkemizde yapı üretimi ve denetimi süreçleri, toplumun can ve mal güvenliğini yakından ilgilendiren süreçlerdir." diye konuştu.

'KAMU GÖREVLİSİ SAYILMALI'
Açıklamasını sürdüren Başkan Ali Akgün: "Meslektaşlarımızın şantiye sahalarında verdiği hizmet de kamusal niteliktedir. Bu yanıyla meslektaşlarımıza yönelik şiddet, kamu güvenliğini ve sağlığını tehdit etmektedir. Şantiyelerde denetim ve yönetim görevini yürüten meslektaşlarımız kamu görevlisi niteliğinde sayılmalı, can güvenliklerinin sağlanması da bizzat kamu gücünün sorumluluğunda olmalıdır. Önemle vurgulamak isteriz ki Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı başta olmak üzere şantiyelerdeki şiddete karşı ilgili kurum ve kuruluşlar gerekli tedbirleri almalı, meslektaşlarımıza yönelik şiddet son bulmalıdır." ifadelerini kullandı