Türkiye'nin en uzun nehri olan ve Nevşehir'in Avanos ilçesinden geçen Kızılırmak Nehrinin yüzeyi kirlilik nedeni ile koyu kahverengi yeşil karışımı renge büründü.

Durgun suda hızla gelişen yosunların uzunluğu üç metrenin üzerine çıktı. Irmağı kaplayan yosunlar ve bu yosunların üzerinde biriken çöpler büyük bir çevre ve görüntü kirliliğine neden olmaya başladı. 

Kızılırmak yüzeyindeki kirlilik, çevre sakinlerini korkutuyor. 

Sabahın ilk saatlerinden itibaren hafta sonunu değerlendirmek isteyen vatandaşların adeta akın ettiği Avanos ilçesinde, Kızılırmak nehri kenarına gelen vatandaşlar şaşkınlıkla Irmakta yaşanan değişikliğe şahit oldular. Gerek rengindeki değişim gerekse Kızılırmak Nehrinde kirlilik kritik seviyeye yükseldi. 

Vatandaşlar isyan etti: "Kızılırmak Nehri yok olmak üzere mutlaka mücadele edilmeli..."

Yaşanan kirlilikten dolayı vatandaşlar tepki gösterdi. Yetkilileri göreve çağıran vatandaşlar gördükleri manzara karşısında üzüldüklerini ifade ederlerken, Irmağın can çekiştiğini belirterek, bu ırmağın sahibi kim diye sordular. Ve Kızılırmak'ta acil önlem alınması gerekiyor” ifadelerini kullandılar.

Yetkilileri göreve davet ediyoruz!

Nevşehir Valiliği, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Nevşehir İl Özel İdaresi ve Avanos Belediyesi'ni göreve çağırıyoruz.

İşte Avanos Kızılırmak'ta bugün objektiflere yansıyan tedirgin eden o görüntüler...