Nevşehir'in Derinkuyu ilçesine bağlı Özlüce köyünde vatandaşlar tarım arazilerine zarar verdiklerini iddia ettikleri avcılardan şikayet ederek, köyümüzde avcılık tamamen yasaklanmalı çağrısında bulundular.

Özlüce köyü sakinleri avcılardan şikayetçiler...

Nevşehir'in Derinkuyu ilçesine bağlı Özlüce köyü sakini bir vatandaşımız FİB Haber Merkezine yaptığı açıklamasında; "Ben Özlüce köyünde çifçiyim. Biz tüm köylü hemşehrilerim adına bu avcılardan şikayetçiyiz. Sayın Valimizden Sayın Kaymakamımızdan Tarım Bakanlığından bu avcıların yasaklanmasını veya denetlenmesini istiyoruz.

Nevşehir'de kara av sezonunun açılması ile birlikte, mahsüllerimizin içine girip zarar veriyorlar hem köpekleri hem kendileri zarar veriyorlar. Keyfi için attıkları saçmalar sulama borularımıza, yağmurlamalarımıza zarar veriyor.

Nevşehir'de 'Avcılık yasaklansın' çağrısı

Bizler çoluk çocuk bağımız bahçemiz tarlamızda çalışıyoruz günün büyük bölümünü oralarda geçirdiğimiz günlerimiz oluyor. Tarlamıza sulama yaptığımız da atılmış olan bu saçmalar bizlerin üstüne geliyor. Bunun için bizler köy sakinleri olarak Özlüce köyü tarım arazilerinde bu avlanmanın bir an önce yasaklanmasını istiyoruz. Mahsülümüzü korumak için münakaşa yaptığımızda bize tüfek doğrultmaya kalkıyorlar. Kısacası bizler köyümüz ve civarında avcılığın yasaklanmasını talep ediyoruz. Hatta mümkünse tüm il genelinde böyle bir karar alınmalı. Bunun için yetkilileri göreve davet ediyor acil önlem alınmasını istiyoruz" ifadelerinde bulundu.

Başka bir canlıyı öldürmenin sporu, turizmi, hobisi, ihalesi olamaz! 

Birde bu işin tabiki vicdani boyutu var. Bu dünya üzerindeki yaşamı paylaştığımız öbür canlılardan bahsediyoruz. Çevreye zarar veren ve tehdit eden yaban domuzları avlanılsın eyvallah. Sürek avları düzenlensin tabiki. Ama, kara avcılığı altında doğamızda yaşayan bıldırcın, üveyik, alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası, karabatak, saksağan gibi hayvanlara zarar verilmemeli. Tarım Orman Bakanlığı, Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü, hangi canlının kaç birey, ne koşullarda, nerelerde öldürüleceğine karar vermek yerine, onları koruyan kararlar almalıdır. 

Özlüce köyü sakini vatandaşımız yaban hayvanlarını öldürmenin spor, turizm, hobi ya da ihale konusu olamayacağını ve avcılığın tamamen yasaklanması gerektiğini belirtti.