Nevşehir Ticaret Borsası Yetkili Sınıflandırıcı Belgesini Aldı...

Nevşehir Ticaret Borsası, Ticaret Bakanlığı tarafından 5300 sayılı Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu ve bu kanuna istinaden, faaliyette bulunmak üzere Yetkili Sınıflandırıcı Faaliyet Belgesi aldı.

Denetimi başarı ile tamamlayan Nevşehir Ticaret Borsası Yetkilendirme belgesini aldı.

Nevşehir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Salaş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi. “Tarım ürünlerinde, özellikle hububat üretiminde bölgede önemli bir paya sahip olduğu bilinen Nevşehir ilimizde; 5300 sayılı Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanuna istinaden çıkarılan Yetkili Sınıflandırıcıların Lisans Alma, Faaliyet ve Denetimi hakkında yönetmelik hükümleri kapsamında laboratuvar hizmetlerini yürütmek adına yapmış olduğumuz başvuru sonucunda gerçekleştirilen denetimden başarı ile geçmiş bulunmaktayız.

Hububat ürünlerinin lisanslı depolarda muhafazası için gerekli olan analizlerin yapılabildiği laboratuvarımız Nevşehir ilinde Yetkili Sınıflandırıcı Merkez Laboratuvar olarak lisans alan tek laboratuvar olmuştur.

Ülkemizde tarım ürünleri ticaretinin kolaylaştırılması, geliştirilmesi ve bölge tarımına katma değer sağlaması amacıyla, Nevşehir Ticaret Borsası olarak sunmuş olduğumuz yetkili sınıflandırıcı laboratuvar hizmeti ile ilimizdeki lisanslı depoculuk faaliyetlerinin daha da artmasını beklemekteyiz.”

Başkan Salaş, “Üyelerimiz başta olmak üzere üreticilerimizin ticari hayatlarına katkı sağlayacak projelerimizi bir bir hayata geçirmeye devam ediyoruz” dedi.

Ticaret Bakanlığı tarafından verilen ‘yetkili sınıflandırıcı lisansı’ ile lisanslı depolarda yetkili sınıflandırıcı olarak buğday, arpa ve mısır ürünlerinin analizlerinin yapılarak, kalitelerine göre sınıflandırılması ve depolanmasının sağlanacağını ifade eden Başkan Salaş, İlerleyen tarihlerde Nevşehir’in coğrafi işaretli ürünü Kabak çekirdeği ve kuru üzümünde bu çalışmaya dahil edileceğini ifade etti.

Başkan Salaş, “Yetkili sınıflandırıcılık hizmeti ile ticaretin, kalitesi ve standartları belirlenen tarım ürünleri üzerinden yapılmasına imkan tanıyarak hem üreticimizin daha fazla kazanç elde etmesini hem de gıda fiyatlarında istikrarın oluşmasını sağlamış olacağız. Bu vesileyle, bölge üreticimiz, tüccarımız ve sanayicimiz başta olmak üzere ilimiz ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.