Türkiye Yüzyılını eğitimin yüzyılı olarak değerlendirip Milli Eğitim Bakanlığının eğitim hedefleri doğrultusunda Nevşehir'de eğitimin kalitesini her yönüyle artırmak amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, Nevşehir Valiliği himayelerinde "Maarif50" çatı projesi başlatıldı. 

Bu kapsamda bugün il merkezi ve ilçelerde eş zamanlı olarak ilk faaliyeti yapılan "100. Yılda 100 Yer, 100 Öğrenci" projesi ile öğrencilere yaşadıkları yerdeki milli, ahlaki, insani, manevi, akademik, idari, dini, sanatsal, turistik, tarihi, kültürel miras unsurlarının tanıtılması suretiyle, sosyal ve kültürel yönlerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır.

Nevşehir Valiliği uhdesinde yürütülen projenin paydaşları; İlçe Kaymakamlıkları, İl, İlçe ve Belde Belediyeleri, İl Özel İdaresi, Nevşehir İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri, Nevşehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Nevşehir Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Nevşehir Rehberler Odası ve Türk Kızılay Nevşehir Şubesi'dir.

 Nevşehir Valiliği himayelerinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen projenin ilk faaliyeti Vali Yardımcısı Sayın Haluk SEZEN, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf YAZICI, Müze Müdürü Gökhan MASKAR, Nevşehir Rehberler Odası Başkanı Özay ONUR ve Şube Müdürü Feyyaz SOLAK'ın katılımlarıyla Boğaz Şehit Murat Ateş Ortaokulu, İcik Şehit Ali Türk Ortaokulu, Özyayla Ortaokulu ve Göreme Ortaokulu 7. sınıf öğrencileri ile Göreme Açık Hava Müzesinde gerçekleştirildi.

Nevşehir Rehberler Odası Başkanı Sayın Özay ONUR ile Göreme Açık Hava Müzesini gezen öğrencilere etkinlik sonunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Nevşehir Kızılay Şubesi iş birliği ile ikramda bulunuldu.