İsrail’in Filistin’e düzenlediği saldırıların ardından Nevşehir'de bir araya gelen binlerce kişi, Filistin için yürüyerek dua etti.

İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki hastaneye düzenlediği saldırının ardından binlerce kişi hayatını kaybederken Nevşehirlilerin Filistin’e destekleri de sürüyor.

Kentte sivil toplum kuruluşları tarafından oluşturulan Nevşehir Milli İrade Platformu'bub öncülüğünde “Büyük Filistin Yürüyüşü” düzenlendi. Borsa kavşağında toplanarak yürüyüşe geçen binlerce kişi, İsrail’i lanetlerken Filistin’e destek verdi.

Nevşehir'den binlerce kişinin katıldığı yürüyüşte STK temsilcileri ve vatandaşlar, “Kahrolsun İsrail” sloganlarıyla Filistin halkına sahip çıkacaklarını ve işgale karşı direnişlerini desteklediklerini açıkladı. 

Nevşehir Milli İrade Platformu sözcüsü Mustafa Özdemir, “Filistin halkının acısını kurşun yarası gibi yüreğinde taşıyan, vicdan sahibi asil insanlarımız buradalar. İşte hep bir ağızdan ‘Filistin’e destek, Siyonizm’e lanet!’ diyoruz. Siyonist İsrail Devleti bütün dünyanın gözü önünde, insanlık suçu işliyor. İsrail'in sistematik bir şekilde yürütülen katliama sessiz kalarak kanlı bir siyaset güden ve bu duruma arka çıkarak uluslararası plan yapanları kınıyoruz. Yıllardır üç maymunu oynayan uluslararası çevrelerin bugün insanlık dersi vermesine kahrolduğumuz için buradayız.

Filistin'de insanlık tarihinin en büyük katliamında büyük dramlar yaşanıyor. Filistin'de ekmek, su, elektrik, ilaç gibi temel insani ihtiyaçları yok artık yardımlar engelleniyor solunacak havanın bile kalmadığını üzülerek ifade etmek istiyorum. Terör devleti Siyonist İsrail'in soykırım yaptığını, Gazze'de sadece Filistinlilerin değil insanlık ölüyor.

Siyonist Devlet, Hitleri bile aratmayacak şekilde katliam yapıyor. İbadet eden, namaza duran Müslümanlara plastik mermilerle, gaz bombalarıyla saldırıyor. Türkiye ve Türk halkı, her zaman olduğu gibi susan, susturulan insanlığın vicdanı olmaya devam edecektir. Bugün burada Nevşehir halkımızın yürekleri bütün mazlumlarla vahşete maruz kalan Filistin ve Gazze halkıyla birlikte atıyor. Dünya İsrail’e karşı çaresiz değil. Ey peygamberlerin ayak izleriyle dolu Kudüs. Sen Kudüs-ü Şerifsin, sen şereflisin, seni çiğnetmeyeceğiz. Seni yalnız bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

Tarihi yürüyüşe Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, AK Parti Nevşehir İl Başkanı Ali Kemikkıran, MHP Nevşehir İl Başkanı Adnan Doğu,AK Parti 25-26-27. Dönem Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz, NTB Başkanı İbrahim Salaş, İl Müftüsü Kazım Güzel, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, İl Müdürleri, Milli İrade Platformu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yürüyüş, Telekom önünde son buldu. Yürüyüş, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile yapılan duanın ardından sona erdi.

Foto:Ali Güneş