Bulutlar, mevsim değişimlerinden iklimsel dönüşümlere kadar pek çok süreçte rol oynuyor. Atmosferin değişkenliğine farklı bulut oluşum yolları da eklenince ortaya çıkan bulutların şekilleri de çeşitlilik gösteriyor.

Pazartesi günü Nevşehirliler böyle bir duruma şahit oldu. Nevşehir'de dün akşam saatlerinde gökyüzünde görülen bulut, şekli görenleri şaşırttı.

Nevşehir'in Acıgöl ilçesinde dün akşam saatlerinde gökyüzü 'Cirrocumulus' adı verilen bulut tipiyle kaplandı. Küçük dalgacıklara benzeyen bu bulutlar, gökyüzünde görsel şölen oluşturmanın dışında merak uyandırdı.

Görsel açıdan etkileyici bir görüntü oluşturan 'Cirrocumulus' (sirrokümülüs) bulutlarını gören bazı vatandaşlar, cep telefonlarıyla bu anı kaydederken, farklı yerlerinden çekilen fotoğraflar sosyal medyada paylaşıldı.

 Daha önce böyle görsel izlemediklerini belirten vatandaşlar, gökyüzündeki esrarengiz bulutları dakikalarca ilgiyle izlediler.

Cirrocumulus (Sirrokümülüs) Bulutları Nedir? Sirrokümülüs, yüksek seviyede bulunan bir bulut tipi. Bir katman halinde yayılmış ince, beyaz parçacıklar şeklindedir. Parçacıklar genellikle buğday tanesi veya küçük dalgacıklar halinde; birbirine bağlı ya da ayrık; genellikle düzenli bir desen oluşturacak şekilde dizilirler. Bu tür bulutlar, tamamen buz kristallerinden oluşabilir.

İşte Nevşehir'in Acıgöl ilçesinde görüntülenen gökyüzünde görsel şölen!