Kapadokya'nın başkenti Nevşehir'de gezdiği yerlerde, yere atılan şişelerden sigara paketine kadar pek çok çöpü toplayarak poşetleyip çöp bidonlarına atan Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Ahu Kır, takdir topluyor.

Çevreye sahip çıkılmasını isteyen Ahu Kır, "Yerlere çöp atmak çok yanlış. Belediyeler pek çok yere çöp bidonları koyuyor. Ama yerlerde şişeler, poşetler ve sigara paketleri görüyoruz. Ben gezerken bunları almadan geçemiyorum. Ayrıca gerek Kapadokya bölgesindeki o eşsiz vadilerin gerekse park ve piknik alanlarının çok kirletildiğini görüyorum. Kimsenin çevreyi kirletmeye hakkı yok. Çünkü çevre hepimizin. Herkesin çevreye sahip çıkmasını istiyorum" dedi.

En son bugün Ziraat Mühendisi eşi Yaşar Kır ile birlikte gün batımı için gittiği Kapadokya bölgesinde gördüğü manzara karşısında şok olan Ahu Kır, "Yerlerde bira şişeleri, çöpler, evlilik teklifi sonrası etrafa bırakılmış volkan, konfeti, meşale, kalıntıları ile karşılaştık...Her geldiğimde böyle topluyorum, bugün de turistler de yardım etti onalrla birlikte topladık. Baktık topla topla bitmiyor FİB Haber'e söylemek zorunda kaldım. Gelecek nesillere örnek olmak çok önemli." dedi.

Çevre gönüllüsü öğretmen Ahu Kır, "İnsan çevresine kendi izini bırakır. Neyse ardında o kalır. Çevresine saygısı olmayanın işine de insanlığa da saygısı olmaz. Duyarlılık duymak kökünden gelir. Doğayı duymak (hissetmek), canlıları duymak, en önemlisi kendini duymak…

Bir eğitmen olarak aynı zamanda öğrenci koçluğu da yapıyorum. Öğrencilerimizin sadece derslerine değil duruşlarına da yön vermek esas amacım." dedi.

Nevşehirli vatandaşlara da seslenen Kır, "Temizlemiyorsunuz bari kirletmeyin..." çağrısında bulundu.