Nevşehir kent merkezinde son yıllarda çok sayıda binalar yükselmesine, hatta yapılan yeni binalarla birlikte yeni mahalleler kurulmasına rağmen konut sıkıntısı devam ediyor. Nevşehir'de kiralık ev fiyatları, tavan yaptı. 

Nevşehir'de kira fiyatları el yakıyor!

Kiralık konut fiyatlarında Türkiye'nin zirvesinde yer alan illerden biride Nevşehir.

Nevşehir de 3+1 ve 4+1 kiralık daire fiyatları 9 bin lira ila 15 bin lira arasında değişiyor. Kiralık daire fiyatları mahallesine göre ve dairenin özelliklerine göre farklılık gösteriyor.

1+1 Kiralık daireler ortalama 7 bin liradan başlıyor

Bünyesinde iki üniversiteyi barındıran Nevşehir’de yurtlarda kalacak yer bulamayan ve tercihini evden yana kullanacak öğrencileri yüksek maliyetli günler bekliyor. Nevşehir'de ev tutacak bir öğrencinin cebinden çıkacak ücreti sizler için araştırdık.

Üniversite öğretim dönemi boyunca zaten büyük bir maddi külfetin altına girecek olan bir öğrencinin Nevşehir’de ev tutması halinde ilk ödeyeceği şey ev kirası ve depozito olacak. Kentte emlakçılar aracılığıyla tutulan evler için genelde bir kira bedeli komisyon ve depozito alınıyor. 2000 Evler, 15 Temmuz ve Güzelyurt gibi öğrencilerin ağırlıklı yaşadığı bölgelerde 1+1 kiralık daireler ortalama 7 bin liradan başlıyor. 40 metrekare 1+1 eşyalı daire 7 bin lira fiyatla başlayıp metre karesine göre 10 bin lira üzerine kadar çıkıyor.
 

NE OLCAK BU KİRACILARIN HALİ!

Konuyla ilgili mağduriyetini dile getiren bir vatandaşımız; "Son günlerde ev sahipleri inanılmaz fiyat artırıyor. Ayrıca ev sahipleri iş başvurusu gibi CV istiyor. Kiracının memur olması şart. Memur olmayana kiralık ev vermiyorlar. Ne olacak bu kiracıların hali..." diyerek yaşadığı sıkıntısını dile getiriyor.

Biraz duyarlılık biraz merhamet....

FİB Haber Merkezi olarak, Nevşehir'de kiraların değerinden fazla yükseltilmemesi ve kira fiyatları konusunda ev sahiplerimizi biraz daha merhametli olmaya davet ediyoruz. Kiracı hak ve hukuklarının korunması anlamında insanlarımızın duyarlı olmasını talep ediyoruz.

Bir gün ev sahipleri de kiracı olabilir, kim bilir?" 

detail-photo-fancybox-0detail-photo-fancybox-1