Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Nevşehir'in Ürgüp ilçesine 1200 kişilik kız 762 kişilik erkek kapasiteli öğrenci yurdu yapımı için hafriyat çalışmaları başladı.

Ürgüp ilçesine 1962 kişilik yurt binası yapılıyor

Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından Nevşehir'in Ürgüp ilçesine yapılacak olan 1200 kişilik kız 762 kişilik erkek toplam 1962 kapasiteli öğrenci yurtlarının ihalesi gerçekleştirilmiş olup yurtların yapılacağı arsalarda hafriyat çalışmaları başlatıldı.

Çalışmaları yerinde inceleyen Nevşehir Gençlik ve Spor İl Müdürü Muhsin Özdemir yaptığı açıklamada;” Ürgüp ilçemizde Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ve Kapadokya Üniversitesinde yaklaşık 10.000 öğrenci eğitim öğretim hayatına devam etmektedir.

Bu durum öğrenciler açısından ciddi barınma problemi oluşturmaktadır. Uzun süren uğraşlar sonucunda ihalesi gerçekletirilen yurtlarımızda temel kazma ve hafriyat çalışmaları hızla devam etmektedir. Çelik konstrüksiyonla yapılacak olan yurtların betonarme inşaate göre çok daha kısa sürede bitirilip öğrencilerimizin hizmetine sunulması planlanmaktadır.

Nevşehir ilimizde pandemiden sonra Eylül 2021 yılında 6.500 olan KYK yurt kapasitemiz bugün itibariyle 10.000’e çıkarılmış inşallah çok kısa bir süre içerisinde Kozaklı ilçesindeki yurdumuz ve Ürgüp ilçesindeki bu yurtlarımız devreye sokulduğunda toplam kapasitemiz 12.500’e yükseltilecektir.

Böylece yaptığımız hamlelerle çok kısa bir süre içerisinde 6.000 gencimize daha yurtta barınma imkanı sağlamış oalcaktır. Nevşehir tarihinin parasal anlamda en büyük yatırımı olan bu yurtlarımızın ilimize kazandırılmasında destekleri olan başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere önceki dönem Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na, mevcut Bakanımız Osman Aşkın Bak’a, Bakanlık bürokratlarımıza, Sayın Valilerimize ve ilimizin siyasi büyüklerine şahsım ve kurumum adına şükranlarımı sunuyorum.” dedi.