Nevşehir'de üzüm bağlarından toplanan siyah üzümler kurutulmak üzere serilmeye başlandı.

Türkiye’nin önemli bağcılık merkezinden biri olan Nevşehir’de siyah üzüm hasadı başladı. Nevşehir yöresinde sofralık olarak tüketilen ve normal üzümlerden önce yetişen siyah üzümün kurusu gerek hoşaf yapımında gerekse kuru üzüm halinde son yıllarda üreticisine iyi para kazandırdığı için kurutularak satılıyor.

Bağ kenarlarında yapılan sergiliklerde kurutulmaya bırakılan üzümler, soğuk kış günlerinde önemli bir vitamin deposu Öyleki “Kolesterol düşümünden kansızlık hastalığına kadar bir çok derde derman olan Nevşehir kuru üzümü insan sağlığı için çok faydalı.

Nevşehir'de üzüm üreticileri alım fiyatı bekliyor

Öte yandan Nevşehir'de bağcılık ile uğraşan çiftçiler üzüm taban fiyatının açıklanmasını bekliyor.

Nevşehir'in Gülşehir ilçesine bağlı Gümüşkent köyünde üzümleri toplayan çiftçilerimiz “İnşallah üzüm fiyatları yüksek olurda, Allah bizim ve üreticinin yüzünü güldürür. Emeğimizin karşılığını alırız” dediler.

Bir üzüzm çiftçimizde; "Köyümüzde yaş üzüm hasadı başladı ancak meyve suyu fabrikaları yaş üzüm alım fiyatını henüz açıklamadılar. Biz üreticiler olarak biran önce üzüm alım fiyatlarının açıklanmasını bekliyoruz. Fiyatlar belirlenirken ekonomik şartlar mutlaka göz önünde bulunmalı. Bu konuda Sayın Milletvekillerimizin destek ve yardımlarını bekliyoruz." dedi.

FİB Haber Merkezi olarak üzüm üreticilerimize, ağız tadıyla, verimli, karlı ve bol bereketli bir hasat dönemi diliyoruz.

Üzüm Nasıl Serilir ?

Üzüm sergilerinin bölge ve yörelere göre yapılış şekilleri farklılık göstermektedir. Bu farklılık sergide kurutulacak üzümlerde de kendini göstermektedir. Bazı bölgelerde bir bez üzerine güneş görecek bir yer iken bazı yerlerde toprak üzeri veya evlerin damları da sergi olarak kullanılmaktadır.

Aşağıdaki Resimde de görmüş olduğunuz Nevşehir ve İç Anadolu Bölgesinde yaygın olarak yapılan siyah üzümlerin kurutulduğu sergiden bahsedeceğiz.
Resimde gördüğümüz sergi çok basit görünse de aslında yılların birikimi ve deneyimi yansıtmakta.

Ağustos sıcaklarıyla iyice tatlanana kadar bekletilen ve koparılmayan siyah üzümler ağustos sonu eylül ayının başlarında özenle kesilir ve kurutulmak için serilir. Sergiler genellikle üzüm asmaları arasında boşluk bulunan kısımda güney yamaçlara bakacak şekilde kürek yardımıyla toprağa hafif bir meyil verilerek yapılır 

 Geçmişte toprak üzerine direk serilen üzümler günümüzde toprak üzerine serilen gazete vb. maddeler ile toprakla bağlantısını kesecek şekilde serilmektedir. Bir hafta veya 10 günlük süreçten sonra kuruyan üzümlerin diğer tarafları çevrilir ve kurumaya bırakılır. Diğer tarafları da kuruyan üzümler toplanır. Elekten geçirilerek elenir ve sofralarımıza doğru yola çıkar.

İşte Kuru Üzümün İnanalımaz Faydaları;

Siyah Kuru Üzümün Faydaları Sağlıktaki Önemi
Hem mevsiminde hemde kurutularak tüketilen siyah üzümün faydaları aslında saymakla bitmez. Kuru üzüm adeta sağlık deposudur. Siyah kuru üzümün faydalarını okuduğunuzda tazesinden hiçbir farkı olmadığını anlayacaksınız.
Kara üzüm, güzellik iksiri, gerçek beyin besini ve zayıflamak için yapılan rejimlerin ana ürünüdür.
Kara üzüm tıpkı aspirin gibi kanı sulandırdığından koroner kalp hastalıklarına karşı insanları koruyucudur.
Kara üzümün kabuğunda bulunan ve fitoaleksin grubu bileşiklerden olan resveratrol vücutta kanser oluşumunu engeller.
Bazı karaciğer rahatsızlıkları ve kansızlık tedavisinde de etkilidir
Kara üzüm, içerdiği meyve asitleri ve lifli yapısından dolayı mideye zarar vermeksizin böbrek ve bağırsak sisteminin düzenli çalışmasını sağlar ve kanın temizlenmesi için yardımcı olur.
Üzümün Sağlıktaki Önemi
Kür 1: Sedefe bağlı şiddetli kalıntılar
Öğleden evvel ve öğleden sonra olmak üzere günde iki defa aç karnına yirmi-yirmibeş adet üzüm çekirdeği havanda taze olarak ezilir. Havana her defasında iki-üç adet çekirdekli kuru üzüm atılarak ezilir. Ezilmiş olan iki-üç adet çekirdek kaşık yardımıyla ağza alınarak bir miktar çiğnenir ve yutulur. Bu küre on gün devam edilir. İleri dönemlerde gerek duyulduğunda onar günlük kürler halinde tekrarlanabilir.
Kür 2: Alerjiye karşı direnç kazanmak
Alerjiye karşı vücudunuza direnç kazandırmak istiyorsanız, zaman zaman, dört-beş gün arayla arka arkaya, günde iki kez, aç karnına yirmi-yirmi beş tane siyah kuru üzüm çekirdeğini havanda ezip bekletmeden tüketiniz. Alerjik bir bünyeye sahipseniz veya alerjiye karşı yatkınlık gösteriyorsanız bu kürü ayda bir defa dört-beş gün uygulayabilirsiniz.
Kür 3: Romatizmada ayaklardaki ödeme karşı
Öğleden evvel ve öğleden sonra olmak üzere günde iki defa aç karnına yirmi-yirmi beş adet üzüm çekirdeği havanda taze olarak ezilir. Havana her defasında iki-üç adet çekirdekli kuru üzüm atılarak ezilir. Ezilmiş olan iki-üç adet çekirdek kaşık yardımıyla ağza alınarak bir miktar çiğnenir ve yutulur. Bu küre on gün devam edilir. İleri dönemlerde gerek duyulduğunda onar günlük kürler halinde tekrarlanabilir.
Çekirdekli Siyah Kuru Üzüm Kürleri Uygulamadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
1) Üzüm çekirdeğinin gücünden faydalanabilmek için, raf ömrünün bir yılı geçmemiş olması gerekir. Eğer satın alacağınız siyah kuru üzüm çekirdeklerinin raf ömrü bir yılı geçmişse, amaca uygun değildir. Çekirdekli kuru siyah üzümün raf ömrünü doldurup, doldurmadığını nasıl anlayabiliriz? Bunun için yapılacak iş oldukça basittir. Satın almadan önce, bir-iki tane çekirdekli siyah üzümden ağzınıza alınız ve dişlerinize zarar vermeden dikkatlice çekirdeklerini çatlatınız. Ve çiğnemeye devam ediniz. Raf ömrünü doldurmamış çekirdeklerin hafif buruk tadı açığa çıkar. Çekirdeği çiğnerken hafif buruk tat alınmıyorsa, bir yıldan fazla rafta beklemiş demektir ve amaca uygun değildir.
2) Kaşıntıya karşı kullanılacak üzüm çekirdeklerinin taze olarak ezilmesi gerekir. Önceden hazır olarak ezilmiş üzüm çekirdeklerinin etkisi hemen hemen yok denecek kadar azdır.
3) Üzüm çekirdeklerini dişlerinizle kırmayınız. Dişlerinize zarar verebilirsiniz. Bunun için havan kullanabilirsiniz.
4) Kullanılacak siyah kuru üzümlerin mutlaka iri çekirdekli olanlarını tercih ediniz. Bazı gösterişli kuru siyah üzümlerin çekirdekleri küçük ve dişler arasında kolayca kırılabilmektedir. Böyle olanları tercih etmeyiniz. Gösterişli, iri etli siyah kuru üzümlerin çekirdekleri hem küçük hem de faydaları yok denecek kadar azdır. Hem de iki kat daha pahalıdırlar. Hem kesenize zarardır hem de faydası yok denecek kadar azdır. Küçük boy siyah kuru üzümlerin çekirdekleri genelde iridir. Satın almadan önce birkaç tanesini parmaklarınızın arasında ezmeye çalışarak, çekirdeklerinin iri olup olmadığını kontrol ediniz.
5) Şeker hastasıysanız önerdiğim siyah kuru üzümü tüketmemeniz gerekir. Ayrıca, şeker hastalarının kaşıntıları kan şekerinin yükselmiş olmasından da kaynaklanabilir. Mutlaka hekiminize danışınız.
6) Şeker hastalarının kan şekerleri normal seviyedeyse ve aynı zamanda sedefe veya strese bağlı kaşıntıları varsa ne yapabilirler? Bu durumda olan şeker hastaları, siyah kuru üzümlerin çekirdeklerini ayırarak çıkarabilirler. Etlerinden ayrılmış siyah üzüm çekirdeklerini havanda ezerek bekletmeden ağızlarına alırlar, çiğneyip yutarlar.
7) On iki yaş altı çocukların herhangi bir kürü hekimlerine danışmadan uygulamalarını kesinlikle önermiyorum.
8)Aksi belirtilmedikçe aynı anda birden fazla kür uygulanmamalıdır. Herhangi bir kürün uygulama süresi tamamlanmadan da başka bir bitki çayı (yeşil çay, papatya, ıhlamur, adaçayı, gibi…) içilmemelidir.
9) Tüm kürlerin çelik veya emaye kaplarda hazırlanması gerekmektedir.
10) Kullanacağınız bitkinin raf ömrünün bir yılı geçmemiş olmasına dikkat ediniz.
Not: Hekiminizin verdiği ilaçlar varsa mutlaka kullanınız. Buradaki uygulamayı bir destekleyici olarak kullanınız. Öncelikle, bilmeniz gereken kullanacağınız bitkiye karşı alerjinizin olup olmadığıdır. Bu konuda hekiminizin görüşünü alınız. Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikâyetiniz ne olursa olsun, burada yer alan bilgilerle kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Burada ki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur.
Kara üzüm, vücuttaki yağların erimesi için yardımcı olur.
Kara üzüm, vücudu virüslere karşı daha dirençli hale getirir.
Kara üzümün kabuk ve çekirdekleri bağırsak metabolizmasını hızlandırır.
Kara üzüm, cildin taze ve temiz bir görünüm almasında etkilidir.
Öğleden sonra yenilen bir salkım kara üzüm veya içeceğiniz bir bardak taze sıkılmış üzüm suyu vücudu ve beyin hücrelerini zindeleştirir.
Bir kilo üzüm, bin 150 gram süt, 390 gram et, 300 gram ekmek ve bin 200 gram patatese eşdeğerdir
Kara üzüm Aminoasitler, B vitaminleri (B1, B2), mineraller, potasyum, magnezyum ve demir içerdiğinden bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
Kara üzüm içeriğindeki doğal fruktoz sayesinde vücudun harcadığı enerjinin kısa sürede depolanması için etkili olur.
Kara üzümün içeriğindeki magnezyum insanın iş verimliliğini arttırır.
İçeriğindeki asitler ( tartarik, sitrik , malik, süksinik, fumarik , pyruvik , oxaglutarik, gliserik, glikolik, dimetil-süksinik, shikiminik ve guinik asit ) mideye zarar vermeden böbreklerin ve karaciğerin çalışmasını hızlandırır.
Kara üzüm İçerdiği bioflavonoidler nedeniyle C vitamini aktivitesini çoğaltır.
Kara üzüm Alerji ve kireçlenmelerde iltihap oluşumuna engel olur.
Kara üzüm besinlerin parçalanması neticesinde oluşan serbest radikallerin kılcal damarların duvarlarına saldırmasına karşı güçlü bir antioksidant görev üstlenerek düşük yoğunluktaki lipoproteinlerin (LDL) kılcal damarlar içinde birikmesini engeller.
Kara üzüm hücrelerde değişim sonucunda tümör oluşmasına izin verebilecek hücre için moleküller üzerine serbest radikallerin saldırılarını bloke eder ve neticede kanser oluşumunu engeller.
Üzüm ürünlerindeki demir, kalsiyum ve potasyum minerallerinin, kemik gelişimi yanında kansızlığı, halsizliği, zayıflığı ve ishali tedavi edici özelliği bulunmaktadır.
Kilo almak isteyen de rejim yapmak isteyen de üzüm yemelidir çünkü enerji verir.
Protein ve karbonhidrat kaynağıdır. A,B1,B2,B6, C vitaminleri ile fosfat, kalsiyum, demir, fosforik asit, organik asitler, formik asit minerallerini içerir. Günlük kalsiyumun 1/5’ini ve demirin ise 1/3’ünü karşılar. Mineraller halsizliği, kansızlığı, ishali ve zayıflığı tedavi eder.
Karaciğer zafiyetine, öksürüğe, bronşite iyi gelir.
Unutkanlığı azaltıcı etkileri olduğu gözlemlenmiştir.
Diş çürümelerini engeller.
Üzümde yüzde 20 oranında direk olarak kana karışan şeker vardır. Bu özelliği ile bedenen ve zihnen çalışanlar için iyi bir gıdadır.
Gıda şekli anne sütüne benzer.
Üzümdeki bol demir kan yapar.
SAĞLIK REHBERİ
Üzüm tek başına eczane gibi
Üzümün yararları sayılamayacak kadar çok ;A,B1,b2,C vitaminin yanı sıra potasyum, magnezyum içeren üzüm tek başına bir eczane görevi gördü,özellikle baş ağrısı ve kansere karşı koruyucu etkisi olan üzüm asabı bozulanların da ilacı gibi.
Prof.Turan Karadeniz ,üzümünün bağışıklık sisteminin kuvvetlendirdiğinin altını çizerek,bu sihirli meyvenin yararlarını şöyle sıraladı:”Üzüm ,böbrek ve karaciğerin işlevini artırır ,karaciğer hastalıkları ve ‘kansızlığın tedavisinde etkilidir.Kanın temizlenmesine,vücutta yağların erimesine yardımcı olur.Vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Yağlı bileşiklerin kılcan birikmesini engelleyerek ve kanı sulandırarak’ kalp-damar sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur .İçerdiği resveratrol maddesi sayesinde kansere karşı vücudu korumakta görev almaktadır .Vücudu virüslere karşı dirençli hale getirir.Kabuk ve çekirdekleri mideye zarar vermeden sindirimi hızlandırır ,bağırsak sisteminin çalışmasını düzenler,bağırsak sancısını giderir.Cüzamdan kurtulmak için’ bolca kuru üzüm yenilmelidir. Hamilelik veya bacaktaki şişliklerin giderilmesinde ekşi üzüm suyu lapası şiş uzuvlara sarılmalıdır.”
SARAYA İYİ GELDİ
Üzümün kireçlenmeyi de önlediğini belirten Prof.Dr.Karadeniz,”Taze üzüm yenilerek dizlerdeki kireçlenme önlenir,romatizma ve matsal iltihabına faydalıdır.Fi hastalığında üzüm ağacının külü sirkeyle karıştırılıp şişlik üzerine konursa faydalı gelir .Sedef hastalığında kuru üzüm lapası yaralara sürütürse şifalı olur.Üzüm yaprağı usaresi suyla karıştırılarak,saçlar yıkanırsa saçları uzatır.Damar sertliğine karşı üzüm hoşafı iyi gelir .Üzüm pekmezi akciğer veremine ,asap bozukluğuna,kansızlığa,karaciğer zafiyetine iyi gelir “ dedi.
TBMM Araştırma Merkezi, üzüm ve faydaları üzerine geniş bir araştırma hazırladı.
Son yıllarda üzüm le ilgili hazırlanan çalışmalar bu meyvenin popüleritesini artırdı. Yurt dışında pek çok üniversite bu konuda araştırmalar yapıp üzümün kanser düşmanı olduğunu belirledi.
TBMM Araştırma Merkezi de üzüm sektörü ile ilgili geniş bir inceleme yapıp bunu rapor haline getirdi.
Raporda, üzümün içerdiği maddeler itibarıyla sağlık açısından önemli bir besin ve enerji kaynağı olduğu belirtilerek anti kansorejen etkisi olduğu belirtildi.
VİTAMİN KAYNAĞI
Raporda üzüm kanser ilişkisi şöyle belirtildi. “Son yıllarda üzüm ve üzümden elde edilen ürünler üzerinde kapsamlı araştırmalar yapılmıştır. Üzümdeki B1, B2 vitaminleri ve çeşitli mineraller iyi bir besin kaynağı olduğunu kanıtladı. Çekirdeğinin ise antioksidan fenolik bileşenler bakımından zengin olduğu görürüldü. Anti kansorejen özelliğe sahip olması ise onu diğer besinlerden ayıran bir özelliktir.”
KARACİĞERİ ONARIYOR
Meclis’in üzüm raporunda meyvenin içeriğindeki minerallerin özellikle bedensel gelişme sorununa iyi geldiği, deri ve saç iltihaplarını kuruttuğu da belirtildi. Araştırmada üzümün ateşli hastalıklar ve madensel tuz eksiklikleri, böbrek ve karaciğer hastalıklarında yararlılığının tıpça tespit edildiği vurgusu yapıldı.
İDEAL DİYET BESİNİ
TBMM’nin araştırmasında üzümün yüksek kalori içeriğine rağmen çok düşük miktarlarda yağ ve protein içerdiği için aynı zamanda ideal bir diyet besini olduğu da belirtildi.
TANSİYON DÜŞÜRÜYOR
Araştırmada, “Bir bardak üzüm suyu 125 kalori içerir. Bu miktar hipertansiyonlu bireylerde kan basıncını düşürücü etkide bulunduğu görülmüştür” denildi.
ŞIRA DEMİR ZENGİNİ
Üzümden elde edilen, Anadolu’nun geleneksel gıdalarından şıranın, demir, sodyum, potasyum ve kalsiyum gibi mineraller bakımından zengin ve besleyici düzeyi yüksek bir gıda olduğuna da işaret edildi.
KURU ÜZÜM PROTEİN KAYNAĞI
Araştırmada, kuru üzümün de “Protein ve karbonhidrat kaynağı” olduğu vurgulandı. Yapılan incelemelerde kuru üzümde demir, fosfat, kalsiyum bulunuyor. İçerdiği A, B1, B2, B6, C vitaminlerinden dolayı, dünyada gittikçe artan oranlarda talep görmeye başladı.faydaları üzerine geniş bir araştırma hazırladı.

Foto: Serkan TUNÇ