Kahramanmaraş merkezli depremlerde arama kurtarma çalışmalarında Assuva Savunma Sanayii Başkanı Nevşehirli Remzi Başbuğ'ın ürettiği yerli ve milli yer altı görüntüleme cihazları kullanılıyor. Isı ve kemik tespiti yapan görüntüleme cihazları sayesinde ekipler enkaz altındaki depremzedelerin yerini nokta atışı tespit edebiliyor.

Assuva Savunma Sanayii tarafından üretilen ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterinde yer alan yerli ve milli teknoloji ürünü "yer altı görüntüleme cihazı" Jandarma ekipleri tarafından Kahramanmaraş merkezli deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmalarında kullanılıyor.

Nevşehirli Remzi Başbuğ Türkiye'nin gururu oldu...

Assuva Savunma Sanayii Başkanı Nevşehirli Remzi Başbuğ, FİB Haber Merkezine yaptığı açıklamasında; " Ürettiğimiz cihazlarımız deprem bölgesinde can kurtarmaya devam ediyor. Tamamen yerli olarak ürettiğimiz bu cihazımız sayesinde şuana kadar enkaz altındaki çok sayıda kişiye ulaşıldı." dedi.

Başbuğ; "Cihazlarımız sahada can kurtarıyor" 

Assuva Group Yönetim Kurulu Başkanı Nevşehirli Remzi Başbuğ yaptığı açıklamada; "Tamamen kendi yerli üretimimiz olan Proton Elıc M-4 Askeri yer altı görüntüleme cihazımız ile derinliğin 50 metre yüzeysel olarak 1000 metre alanda termal ve sensörler Kahramanmaraş merkezli deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmalarında enkaz altında kalan vatandaşlarımızın yer tespitinde önemli rol oynuyor.  Yazılımı ve donanımı tamamen yerli imkanlarla kendimizin ürettiği bu cihaz sayesinde şuana kadar bir çok depremzede vatandaşlarımıza canlı olarak ulaşıldı. Çalışmalarımız devam ediyor ve depremde enkaz altında kalan vatandaşlarımızı tesbit etmeye çalışıyoruz. Ülkemizin gururu silah ve teçhizatlarımızın arasına ürettiğimiz cihazların katılması bizleri gururlandırmıştır." dedi.

Başbuğ, Bu vesile ile Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve birçok ilimizde de hissedilen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağolsun" dedi.

Nevşehirli Başbuğ'un ürettiği yer altı görüntüleme cihazı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın eli kolu oldu

Jandarma Genel Komutanlığı sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda; "Deprem bölgesinde gerçekleştirilen arama kurtarma faaliyetlerinde Yeraltı Görüntüleme Cihazından faydalanmaktayız. Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde bulunan Yer Altı Görüntüleme Cihazları marifetiyle RF Sinyalleme özelliği sayesinde deprem sonrası yıkık binalarda teknik arama/tarama ve kurtarma faaliyetlerimizle milletimizin hizmetindeyiz. Yeraltı görüntüleme cihazı ve operatörü ile enkaz altında bulunan vatandaşlarımızı arama kurtarma faaliyetlerine devam ediyoruz. Birlikte Güçlüyüz " ifadelerine yer verildi.

ASSUVA'NIN SAHİBİ REMZİ BAŞBUĞ KİMDİR?

Assuva Savunma Sanayi şirketinin sahibi Remzi Başbuğ 1979 yılında Nevşehir'de dünyaya geldi.

 İlkokul, ortaokul ve liseyi Nevşehir’de okudu. İlk ve orta okul yıllarından itibaren "elektronik" alanında kendini geliştirdi. Üniversite eğitimi için İstanbul’a gitti. Aynı alanda üniversite eğitimini tamamladı. Daha sonra Almanya'da bu alanda uzmanından elektrik ve manyetikle ilgili eğitim aldı. Ve Almanya'dan getirdiği makineleri Türkiye'de satışa başladı. Son olarak kendi ürettiği yer altını gören yerli ve milli cihazlar Türk askeri için güzel bir kaynak ve Türk mühendisleri için gurur kaynağı oldu.

Halter'de de yüzakımız olmuştu...

Nevşehirli hemşehrimiz Remzi Başbuğ, 17 yaşında iken Naim Süleymanoğlu'nun etkisi altında kalarak haltere merak sardı. Bizzat kendi kendisini yetiştirdi; bölge, derken Türkiye birinciliklerine, sonunda da Avrupa'lara kadar ulaştı. Çok genç yaşta Halter Milli takım forması giymeyi başaran Remzi Başbuğ Avrupa yıldızlar şampiyonasında Avrupa 3'üncüsü oldu.  1995 yılında Türkiye Fair Play ödülüne layık görüldü. 

Drone ve dedektör alanında, mütevazı ama gelecek vadeden Assuva’nın patronu Remzi Başbuğ, evli ve Nina adlı kız ve Emirhan adlı erkek çocuk babasıdır.