Görme engelli olmasına rağmen bunu kendine engel yapmadı ve Kur’an-ı Kerim’i öğrendi. Bununla da kalmadı, hıfzetti. İşte bir gönül gözü örneği…

Nevşehir basınıyla ilk defa FİB Haber Merkezi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Çapacı'nın moderatörlüğünde o zamanın Nevşehir FM radyosunda haftalık Huzur Sokağı proğramıyla başlayan Hafız Mahmut Kemikkıran hocamız Nevşehirlilerin düğün, cenaze , sünnet , açılış gibi tüm sevincinde ve üzüntülerinde dualarıyla yanında olmayı sürdürüyor.

30 Eylül 1962 de Nevşehir de doğan Hafız Mahmut Sami Kemikkıran Hoca, henüz 6 aylık iken havale geçirerek iki gözünü kaybetmiş.

Evde aile fertlerince sürekli kuran okunduğundan bahseden ilimizin önemli manevi şahsiyetlerinden Mahmut Sami Kemikkıran Hoca, 61 yıllık hayatında kendisini üzen en önemli olayı anlattı. 

Kemikkıran Hoca, “5,5 yaşında iken dedem ve babamın okuduğu Kuran-ı Kerim’i bende pür dikkat dinlerdim. Yasin, Amenel resulü, Tebareke ve Ayetel kürsi’yi ezbere biliyordum. Teyip yoktu o zaman bizde. Hafızlığa 9 yaşında başladım. Dedemle birlikte Ahmet Bilgiç, Zeki Soyak ve İrfan Demirhan hocam bana emeği geçen isimlerdi.

Hafız Osman Dileyici hocamdan kıraat ve tecvit dersleri aldım. Hiç unutamadığım ve hayatımın en üzüntülü anı o yaşlarda hafızlık için ezber çalışırken dedem okuyor ben ezberliyordum. Tam Nisa suresinin son ayetine geldim bir türlü ezbere alamadım. Adeta tıkandım o kadar üzüldüm ki o günkü üzüntümü dünyada tarif edemem.

Kendi kendime eyvah dedim burada kaldım. Hafızlık burada bitecek dedim. Okuyorum ama unutuyorum. Dedem dedi ki, oğlum bugünlük bir bırakalım evladım. Valla uyudum uyandım rüyamda sabaha kadar okutmuşlar beni. Sabah kalktım abdestimi aldım Allahın izniyle ezberlemişim” dedi.