Berat Kandili münasebetiyle kutlama mesajı yayınlayan Nevşehirli Avanos Çalış Kasabasından İş insani Kadir TEKİN ; "Aziz Kardeşlerim! Mübarek üç ayların ikincisi Şaban ayının en önemli günü ve kendisi gibi mübarek olan Berat Gecesine ulaşmanın huzur ve neşesini yaşıyoruz.

Borçtan, suç ve cezadan, hastalıktan kurtulmak anlamına gelen “Berat”, dini anlamda “günahlardan, hatalardan kurtulma, affa nail olma, yenilenme ve yaradılış gayesini hatırlama” demektir. 

Berat Günün de tüm bu hususiyetleri içinde barındıran kulların Allah’ın rahmet ve mağfiretine koştuğu feyiz ve bereket dolu bir gecedir. Çünkü Allah-ü Teala, af ve mağfiret çağrısının farklı bir anlam kazandığı bu mübarek günde ve diğer zamanlarda can-u gönülden kendisine iltica edeni, tevbe edeni bağışlayacağını hem ayeti kerimelerde hem de hadisi şeriflerde bize haber vermektedir. Allah-ü Teala Zümer Suresi 53. Ayetinde bu hakikati şöyle ifade etmektedir. “Deki; Ey kendi nefisleri aleyhine haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder.

Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir”. Bu duygu ve düşüncelerle tüm Nevşehir halkının ve İslâm âleminin mübarek Berat Kandillerini tebrik ediyor, bu gecenin, ülkemizin, İslâm âleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, insanlığın hidayet, barış ve huzuruna, bütün müminlerin tövbelerinin ve dualarının kabul edilerek arınma ve affedilmelerine vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ederim." dedi