T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün 27 Mart Dünya Tiyatro Günü Festivali kapsamında Tiyatro Sahne’nin ‘Yumurta-yı Hümayun’ adlı tiyatro oyunu, ücretsiz olarak Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ)’de sahnelenecek.

NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü Festivali’nde Tiyatro Sahne tarafından oynanacak olan ‘Yumurta-yı Hümayun’ adlı tiyatro oyununun NEVÜ’de tiyatro severlerle buluşacağını söyledi. Aktekin, “Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğümüz ile üniversitemiz arasında karşılıklı imzaladığımız protokol kapsamında her ay düzenli olarak üniversitemiz Vali Şinasi Kuş Kültür ve Kongre Merkezi’nde tiyatro gösterimleri yapılıyordu. Bunun yanı sıra Kültür Turizm Bakanlığı tarafından her yıl düzenli olarak kutlanan 27 Mart Dünya Tiyatro Günü Festivali’nde bu yıl Devlet Tiyatroları ve özel tiyatrolarda toplam 133 oyun sahnelenecek. Ülkemizde yaşanan deprem felaketi dolayısıyla bakanlık bu yıl sanatseverleri tiyatroyla buluştururken depremzede vatandaşlara moral desteği sağlamayı amaçlıyor.

Bu kapsamda Kurtuluş Bilgilioğul'un yazdığı, Tahsin Murat Demirbaş'ın yönettiği “Yumurta-yı Hümayun” adlı tiyatro oyunu, 27-28 Mart 2023 tarihlerinde saat: 20:30’da Dünya Tiyatro Günü’ne özel ücretsiz olarak üniversitemiz Şinasi Kuş Kültür ve Kongre Merkezi Damat İbrahim Paşa Salonu’nda tiyatro severlerle buluşacak” dedi.

Tiyatronun Konusu

Birinci Meşrutiyet’in ilk yıllarında, Ziya Paşa’nın Adana Valiliği sırasında yaşanan bir aşk hikâyesini anlatan Yumurta-yı Hümayun (Bir Meddah Hikâyesi); Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun Meddah türünde kaleme alınmış; içinde tekerlemeleri, türküleri, şiirleri, yemek tarifleri, bir bölümünde de fantastik öğeleri de barındıran ve yirmi altı taklitten oluşan bir komedidir. 

Yer      : NEVÜ Vali Şinasi Kuş Kültür ve Kongre Merkezi Damat İbrahim Paşa Salonu

Tarih   : 27-28 Mart 2023

Saat    : 20.30

Not: 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’ne özel ücretsiz olarak sahnelenecektir.