Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Senatosu, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik ablukası ve alçakça saldırılarını kınadı.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Senatosu, İsrail Devleti’nin terörle mücadele bahanesiyle 7 Ekim 2023’te Gazze'yi hedef alarak başlattığı saldırıları kınadı.

İsrail Devleti’nin terörle mücadele bahanesiyle sürdürdüğü saldırıları kınayan ve bölgede kalıcı bir barışın tesis edilmesi için uluslararası toplumu göreve çağıran NEVÜ Senatosu,  coğrafi bütünlüğü temin edilmiş ve başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin Devleti'nin tanınmasını talep etti.

NEVÜ Senatosu tarafından alınan karar doğrultusunda şu açıklamalara yer verildi:

İsrail Devleti’nin terörle mücadele bahanesiyle 7 Ekim 2023’te Gazze'yi hedef alarak başlattığı saldırıların iddia edildiği gibi teröre yönelik olmanın ötesinde tüm Filistin halkını hedef aldığı olgusal bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır. İsrail Devleti’nin Filistin topraklarına yönelik olarak gerçekleştirdiği saldırılarla çok sayıda masum sivilin hayatını kaybetmesine neden olduğunu büyük bir üzüntüyle görmekteyiz. Uluslararası hukukun açıkça ihlal edilerek Gazze'de yaşayan yaklaşık 2.5 milyon sivili vatanlarından zorla göç ettirmeye dönük girişimlerin insanlık suçu olduğunu düşünmekteyiz. Müslümanların manevi hassasiyetlerini ve insan haklarını gözetmeden Kudüs'ün ve içinde Mescid-i Aksa'nın da yer aldığı Harem-i Şerif'in statüsünü ve mahremiyetini sürekli ihlal eden İsrail'in bu tutumunu hiçbir zaman kabul etmediğimizi ve etmeyeceğimizi de açıkça belirtiriz.  

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak bölgede kalıcı bir barışın tesis edilmesi için uluslararası toplumu göreve çağırıyor, coğrafi bütünlüğü temin edilmiş ve başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin Devleti'nin tanınmasını talep ediyoruz. Bu tespit ve düşüncelerle, İsrail Devleti’nin önyargılı ve haksız saldırılarında hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diler, Filistin Halkı’nın haklı mücadelesine desteklerimizi iletiriz.

KAMUOYU DUYURUSU

İsrail Devleti'nin terörle mücadele bahanesiyle 7 Ekim 2023'te Gazze'yi hedef alarak başlattığı saldırıların iddia edildiği gibi teröre yönelik olmanın ötesinde tüm Filistin halkını hedef aldığı olgusal bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır.

İsrail Devleti'nin Filistin topraklarına yönelik olarak gerçekleştirdiği saldırılarla çok sayıda masum sivilin hayatını kaybetmesine neden olduğunu büyük bir üzüntüyle görmekteyiz. Uluslararası hukukun açıkça ihlal edilerek Gazze'de yaşayan yaklaşık 2.5 milyon sivili vatanlarından zorla göç ettirmeye dönük girişimlerin insanlık suçu olduğunu düşünmekteyiz.

Müslümanların manevi hassasiyetlerini ve insan haklarını gözetmeden Kudüs'ün ve içinde Mescid-i Aksa'nın da yer aldığı Harem-i Şerif'in statüsünü ve mahremiyetini sürekli ihlal eden İsrail'in bu tutumunu hiçbir zaman kabul etmediğimizi ve etmeyeceğimizi de açıkça belirtiriz.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak bölgede kalıcı bir barışın tesis edilmesi için uluslararası toplumu göreve çağırıyor, coğrafi bütünlüğü temin edilmiş ve başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin Devleti'nin tanınmasını talep ediyoruz. Bu tespit ve düşüncelerle, İsrail Devleti'nin önyargılı ve haksız saldırılarında hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diler, Filistin Halkı'nın haklı mücadelesine desteklerimizi iletiriz.

NEVŞEHİR HACI BEKTAŞ VELİ ÜNİVERSİTESİ SENATOSU

NEVŞEHİR HACI BEKTAŞ VELİ ÜNİVERSİTESİ