Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Arif Parmaksız, Kozaklı Jeotermal Organize Sanayi Bölgesinin yerleşim planı ve üst yapı modül projelerinin bakanlık tarafından onaylanması nedeniyle hayırlı olsun temennisinde bulundu.  

Parmaksız, "Nevşehir Kozaklı Jeotermal Kaynaklı Sera TDİOSB, Genel Yerleşim Planı Ve Üst Yapı Modül Projeleri Tarım ve Orman Bakanlığı Tarafından Onaylandı  

Ülkemize ve Nevşehir'imize Hayırlı Olsun!" dedi.  

Kozaklı ilçesinde bulunan jeotermal enerji kaynakları ile tohum, fide, sebze ve meyve yetiştiriciliğinin yapılacağı modern teknolojik seralar ve buna bağlı sanayi tesislerinin yer alacağı Nevşehir Kozaklı Tarıma Dayalı İhtisas Sera (Jeotermal Kaynaklı) Organize Sanayi Bölgesi başvuru projesi Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylanarak kabul edildi. 

Nevşehir Valiliği, Nevşehir Belediyesi, Kozaklı Belediyesi, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası, Nevşehir Ticaret Borsası ve Nevşehir Ziraat Odası’nın iştirakçi olarak katıldığı kuruluş çalışmaları 2021 yılı içinde başladı. Kozaklı ilçesinde yüksek katma değerli ürün üretilmesini sağlamak için hazırlanan projede ve yüksek istihdam ve yeni iş olanakları hedefleniyor. Bölgedeki jeotermal kaynağın sürdürülebilir ve yenilebilir bir yöntemle seracılık faaliyetlerinde kullanılacak alan 1 milyon 377 bin metrekare büyüklüğe sahip. 

Projede otomasyon sistemine sahip en küçüğü 2 bin 5000 metrekare olan modern teknolojik 40 adet parselde toplam yıllık 40 bin ton yaş sebze ve meyve üretimi gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Ayrıca bölgede kurulacak sera ve sanayi parsellerinde en az bin 500 kişi istihdam sağlanacağı hedefleniyor ve istihdam edilecek personelin yüzde 75’ine yakını kadın istihdamı olacağı belirtiliyor.