Nevşehirli Profesyonel turist rehberi, sanat tarihçi, araştırmacı yazar Mustafa Uysun Kapadokya konulu kitaplarına bir yenisini ekledi. 

 Uysun "Göreme Open Aır Museum And Surroundıng Area Churches Iconography" isimli yeni kitabında Göreme Kiliseleri-Göreme Açık Hava Müzesi Ve Çevre Kilise İkonografisi eseri ile Göreme Açık Hava Müzesi ve Göreme kiliseleri kapsamlı olarak ele alınıyor.

Bir Rehberin Gözünden Göreme'den Muhteşem Detayları İçeriyor...

Ortahisarlı profesyonel turist rehberi Mustafa Uysun; "Göreme Açık Hava Müzesi ve Göreme Bölgesinde bulunan renkli kiliseleri Mimari, Resim programı ve ikonografik olarak anlattığım kitabım yayınlanmıştır. Nevşehir içinde elden temin edilebilir. Şehir dışına kargo ile gönderim yapılabilir." dedi.

GÖREME AÇIK HAVA MÜZESİ VE ÇEVRE KİLİSE İKONOGRAFİSİ

10. yüzyılda asil askeri ailelere mensup komutanlar, Kapadokya'nın doğu sınırını Bizanslılardan korumak için ayaklandılar. 9. yüzyılın sonundan 11. yüzyılın son çeyreğine kadar merkezi iktidara meydan okuyabilecek kadar güç toplayan bu elitler, dönemin sosyo-politik durumunun yansıması olan birçok kilise inşa ettiler. Çok fazla bilinmese de Kapadokya Bölgesi, Orta Bizans Dönemi (843-1204) mimari ve anıtsal resimlerinin en önemli örneklerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. İkonlar, duvar resimleri ve kitap illüstrasyonları bu dönemde dini yaşamın merkezini oluşturmuştur. Tarihsel önemi ise bu kiliselerin hem sahibinin hem de zanaatkarların zevklerini yansıtması, çoğu zaman bize dönemin dini inançları ve sosyal hayatı hakkında ipuçları vermesidir. Duvar resimlerinin ilk elden ayrıntılı olarak incelendiği çeşitli mekanlara ziyaretler.Kitap iki bölümden oluşuyor ve sonunda bir sözlük ve kaynakça yer alıyor.Kitapta ele alınan dini hikayeler yüksek çözünürlüklü fotoğraflarla tamamlanıyor, çeşitli semboller ve semboller ekleniyor. oklar.

Kitabın ilk bölümü okuyucuyu bugün Göreme Açık Hava Müzesi'nde bulunan kiliseleri gezdiriyor. İçerideki freskler de dahil olmak üzere mimari incelenirken sanat tarihine odaklanılacak.

Kitabın ikinci bölümü Göreme ilçesi çevresinde bulunan ve Açık Hava Müzesi'ne dahil olmayan kiliselerin mimari ve dekoratif yönleri konusunda okuyucuya rehberlik edecek. Bu kiliselerin birçoğu kapatılmış olsa da hâlâ pek çok renkli tabloya ev sahipliği yapıyor.

Bu kitabın gelecekte Göreme Açık Hava Müzesi'ni ve çevresindeki kiliseleri ziyaret edip araştıracaklara faydalı olmasını canı gönülden diliyorum.

 Mustafa Uysun

Mustafa Uysun
Kapadokyalı Sanat Tarihçi, Profesyonel Turist Rehberi, Yazar

Sipariş için;
Whats Up : 0532 4359694
SMS : 05324359694
[email protected]
https://www.instagram.com/mustafauysun/
@mustafauysun

Mustafa Uysun kimdir?
1966 yılında Ürgüp’ün Ortahisar beldesinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Nevşehir’de tamamladı. Ardından öğrenim görmeye başladığı Dicle Üniversitesi İnşaat Bölümü’nü bırakarak Kapadokya’ya döndü. Turizm Bakanlığı’nın turist rehberliği sınavını kazanarak 1990 yılından itibaren lisanslı profesyonel turist rehberliği yapmaya başladı. Hobisi olan fotoğrafçılık sanatına 2001 yılında yeniden başladı ve bu konuda kendini geliştirdi. Başta Kapadokya olmak üzere Türkiye’nin turistik yerlerinde çektiği fotoğraflardan oluşan geniş bir arşive sahiptir. Kasım 2011’de yayınlanan “Kapadokya Kaya Kiliseleri İkonografisi”, bölgede İngilizce dilinde profesyonel turist rehberliğine devam eden Uysun’un ilk kitabıdır.