Geçtiğimiz hafta Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde bir sıcak hava balonunun uçuşu esnasında çarptığı cami minaresinin ucundaki hilal düzeltildi.

Balonun çarpmasıyla caminin minaresi yamulmuştu bugün işçi kardeşlerimiz tarafından düzeltilmiştir

Edinilen bilgilere göre, Geçtiğimiz hafta meydana gelen olayda, sabah saatlerinde havalanan bir sıcak hava balonu, Ürgüp Bahçelievler Mahallesi’nde bulunan Memiş Aksoy Camisinin yanından geçtiği esnada minarenin alemine çarpmış, çarpmanın etkisiylede cami minaresinin alemi eğilmişti.

Bunun üzerine Balon işletme sahipleri tarafından bugün sabah satalerine gerekli çalışmalar başlatılarak cami minaresinin eğilen alemi düzeltildi.

Ürgüp İlçe Müftüsü İsmail Karadavut camii minaresinde incelemelerde bulunarak hassasiyet gösteren Balon işletme sahiplerine teşekkür etti.

Geçtiğimiz hafta sabah saatlerinde yükselen bir sıcak hava balonunun cami minaresinin alemine çarpma anında Ürgüplü çiftin kendi aralarında yaptığı konuşma ve görüntüleri sosyal medyada kısa sürede viral olmuştu.

Minarenin Ucundaki Hilal Nedir? Ne İşe Yarar? Hangi Yönü Gösterir?

Minareler İslam’ın ve Müslümanların bir nişanı, alametidir. Minarelerin ucundaki hilalin ne işe yaradığını açıklayacak olursak; hilal İslam’ı temsil etmektedir. Nasıl ki; haç sembolü Hristiyanlığı temsil etmekte ise; hilal de İslam’ı ve Müslümanları temsil etmektedir. Hatta rivayet olunan bir olayda; Salahaddin-i Eyyubi, Kudüs’ü haçlıların elinden geri aldığı zaman (583/1187), Kubbe-tu’s-sahra üzerine yerleştirilmiş bulunan haçı indirip yerine hilal şeklinde bir alem koydurtmuştur. Minarenin ucuna konan bu hilale alem ismi verilmiştir.

Camilerde hilal İslam’ın sembolüdür.

Minarenin ucundaki hilal kıble yönünü göstermektedir. Bu sebeple tanımadığı bir yere giden bir Müslüman, minarenin aleminde bulunan hilale bakarak kıble yönünü tespit edebilir.