Öğrencilerin kanlı oyunu Nevşehir’e de sıçradı...

Sosyal medyada özellikle Tiktok ta başlatılan kanlı para oyunu Türkiye genelinde öğrenciler arasında giderek yaygınlaşıyor. Bir madeni para ile oynanan kanlı para oyunu, ilk olarak çocukların ellerinde oluşan yaralanmalardan fark edildi. Oyunun özellikle ilkokullarda hızla yayılması velileri tedirgin ediyor. 

Oynaması kesinlikle yasak...

Bu aralar haberlerde sıklıkla duyduğumuz günümüzde İsmi ‘kanlı para’ olarak geçen ve şiddet içeriği bulunan sözde oyun, ilimiz Nevşehir'de öğrenciler arasında da hızla yayılıyor. Yasaklanmış olmasına rağmen, öğrencilerin bu oyunu gizlice oynadığı ve bu sırada ellerinden kan akana kadar devam ettikleri söyleniyor. Öğretmenler, yasaklanmasına rağmen öğrenciler arasında hızla yayılan bu tehlikeli oyun hakkında velileri uyararak bilgilendiriyor. Oyun sadece ani tehlikelere neden olmakla kalmıyor, aynı zamanda bulaşıcı hastalıklara ve kalıcı hasarlara neden olabiliyor.

Çocuklarımızı tehdit ediyor...

Çocukların ellerini kan içerisine bırakan, bulaşıcı hastalıklara ve elde kırığa, çatlamaya neden olabilen oyunla ilgili tüm okullar yasaklama kararı aldı. Ancak öğrenciler teneffüslerde, öğretmenlerinden gizli bir şekilde oyunu oynamaya devam ediyor. Sosyal medyada oyunun taktikleri yayılırken bazı öğrenciler oyunun daha da kanlı olması için madeni paraların etrafına bıçakla kesikler oluşturuyor.

Kanlı para oyunu nasıl oynanıyor? 

Oyun madeni paranın havaya atılmasıyla başlıyor. Elin ters tarafıyla tutulan para, parmakların arasına alarak sıkıştırılıyor. Para sabit tutulduktan sonra "kanlı para" denilerek 3 kere sert bir şekilde masaya vuruluyor. Masaya vurma esnasında para düşerse ceza sistemi devreye giriyor. Ceza sisteminde ise el yumruk yapılarak masaya dik şekilde koyuluyor ve karşı taraf parayı hızla eklem yerlerine fırlatıyor. Paranın geliş şiddetine göre elde kızarmalar, kanamalar yaşanıyor. Oyunu kaybeden kişinin cezası, elleri kanamadan bitmiyor.

Çocuğunuz ellerinde yara varsa aman dikkat

Oyunun Türkiye genelinde hızla yayılması velileri tedirgin ederken, Kütahya, Diyarbakır, Şırnak, Sakarya, Aydın, Eskişehi,  Kırşehir, Eskişehir gibi illerden sonra ilimiz Nevşehir’de de ‘kanlı para oyunu’ görüldü. Nevşehir’de ilkokul çağındaki çocuklar arasında hızla yayılan oyun velileri tedirgin ediyor. El üstüne paranın şiddetli atılması sonrası kanama oluşması çocuklarda mikrop kapma riskini de artırıyor.

Durumu fark eden eğitimciler müdahale ediyor

Özellikle İlköğretim ve ortaöğretimde görev yapan öğretmenlerin, velilerin, çocuğu olan anne babaların dikkatine! Kanlı para denilen bu sözde iğrenç oyun gün geçtikçe artmakta ve çocukların gerek bedensel gerekse ruh sağlığına zarar vermekte! Ayrıca bulaşıcı hastalıklara ve kalıcı hasarlara neden olabiliyor. Lütfen gereken tüm önlemleri alalım. Ciddi tehlike yaratmakta!

Sevgili Anne ve Babalar,

Kanlı para oyunu son zamanlarda popüler oldu. Oyun bozuk para ile öğrencilerin birbirinin ellerine vurarak oynanmakta ve yaralanmalara sebep olmaktadır. Eve geldiklerinde öğrencilerimizin ellerinin üstüne baktığınızda yaralanma görürseniz büyük ihtimalle bu oyun yüzündendir.

Kanlı para oyunu, ciddi yaralanmalara ve hatta ölüme neden olabilen tehlikeli bir oyundur.

Bu zararlı oyun ile ilgili tedbir almak için sizleri bilgilendirmek istedik.