Nevşehir gündemin adresi FİB Haber sitemizde yayınladığımız “21. Yüzyılda, Gıda Güvencesi ve Güvenliği” başlıklı haberimiz gerçek oldu.

31.01.2021 tarihinde yayınladığımız haberimizden alıntı;

“21. yüzyılda en önemli stratejik konuların başında, gıda güvencesi ve güvenliği gelmektedir. Bunun için; tohum bankası / toprak analizi / hayvan yetiştiriciliği / su kaynakları ve destekleyici unsurlar, bilimsel ve   geleceğe yönelik planlamalarla güvence altına alınmalıdır. Çünkü küresel gıda arzında gdo, emülgatör vb. uygulamalar çoktan benimsenmiş ve sentetik bazlı ürünlerin deneme versiyonu cazip koşullarla kullanıma sunulmaya başlanmıştır.

Ülkemizin geleceği açısından, üretim odaklı doğal tarımsal gıda güvencesi ve güvenliği büyük önem arz etmektedir. Bunun için üniversite öncesi tematik formatlı meslek okulları olmalı ve gençlerimizin buralarda uygulamalı eğitim alması sağlanmalıdır. Toprak, tohum, hayvan, su, teknoloji, lojistik vb. gıda bazlı tüm parametrelerin eğitimine imkân sağlanmalıdır. Gıda ile alakalı, bitki ve hayvan temelli üniversite eğitimi için bu okul mezunları tercih edilmelidir. Bu satırlar; M. Tuncel, Toplumsal Farkındalık, Nevşehir - 2021; çalışmasından yararlanılarak hazırlanmıştır.”

Kaynak: https://www.fibhaber.com/21-yuzyilda-gida-guvencesi-ve-guvenligi

30.04.2023 tarihinde “MEB’in Tarım Liseleri Hamlesiyle Türkiye Tarım Üssü Haline Gelecek” başlığı ile yayınlanan haberden alıntı;

Millî Eğitim Bakanlığı, tarım liselerini yeniden yapılandırarak Türkiye'nin tarım üssü haline getirilmesine katkı sunmak için çalışmalarını yoğunlaştırarak sürdürüyor.

“Altı yeni tematik tarım lisesi açıldı, iki tane daha açılacak.

Millî Eğitim Bakanı, 2023-2024 eğitim öğretim yılından itibaren öğrenci almak üzere 5 ilde 5 tematik tarım mesleki ve teknik Anadolu Lisesi açıldığını belirterek "Tokat'ta Gaziosmanpaşa Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Adıyaman'da Ziraat Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Artvin'de Ardanuç Tarım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Yusufeli Tarım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Ordu'da Yeşil Fatsa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Bursa'nın Gemlik ilçesinde de Zeytincilik temalı olmak üzere altı tematik tarım lisesi açıldı. 2023-2024 eğitim öğretim yılında eğitime başlayacak yeni okullarımızla beraber tarım alanında eğitim öğretim gören öğrenci sayısı daha da artacak." değerlendirmesinde bulundu. Bunların yanı sıra Denizli'nin Baklan ilçesinde Tarım Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Ardahan'ın Göle ilçesinde Göle Tarım Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve olmak üzere 2 yeni okulun açılış çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.”

Kaynak: https://www.meb.gov.tr/mebin-tarim-liseleri-hamlesiyle-turkiye-tarim-ussu-haline-gelecek/haber/29776/tr

“Tarım Tematik Liseleri” Ülkemize hayırlı olsun.