Ülkemiz patates tohumculuğu tamamen dışa bağlı durumda verimiz çeşitler ve sağlıksız tohumlarla üretim yapmaktaydı.

Nevşehir'in Gülşehir ilçesinde hizmet veren Doğa Tohumculuk 20 yıl önce bu durumdan kurtulmanın verimli çeşitler geliştirip sağlıklı tohumluklar üretmekten geçtiğini gördü ve çeşit ıslahı ve üst kademe tohumluk üretim programını başlattı. Patates ıslahı üzerine özel sektörde ilk TUBİTAK projesini ve bunu takip eden projeler yaptı.

Doğa Tohumculuk başladığı bu yolda yerli-milli 20 patates çeşidi geliştirdi. Bu çeşitlerin Türkiye’de patent ve tescillerini aldı. Doğa tohumculuk sadece Türkiye tohum pazarında kalmak istemedi dünya pazarınada söz sahibi olmak istedi. Bunun için çeşitlerin öncelikle Avrupa Birliğinde de tescil olması gerekiyordu.

Bu nedenle Doğa Tohumculuk 2021 yılında Avrupa birliği ülkerinden geçerli olacak tescil başvurularını yaptı.

Bugün Doğa Tohumculuğa ait 4 patates çeşidi Avrupa birliği ülkerinde  tescil işlemleri tamamlandı. Bu çeşitler Avrupa Birliği ülkelerinde tescil edilen İLK TÜRK patates çeşitleri olma özelliğini taşımaktadır. Ab ğlkelerinde tescil olan Kafkas1, Bahar, Yankı, Yaprak  çeşitleridir. Patates üretiminde tamamen dışa bağımlı durumda ülkemiz şu an Avrupaya Türk patates çeşitlerini satacak duruma gelmiştir. Daha önce “iyi tohum istiyorsanız MARS’dan alın” diyen Avrupa firmaları artık Türk patates çeşitleriyle rekabet etmek zorunda kalacak. Artık onlarında güçlü bir  Türk rakipleri var Doğa Tohumculuk.